Poznań: Powstaje nowoczesna siedziba DPS nr 1

Poznań: Powstaje nowoczesna siedziba DPS nr 1

Dom Pomocy Społecznej nr 1 przeniesie się z ul. Bukowskiej na Strzeszyn, gdzie przy ul. Żołnierzy Wyklętych powstaje nowa siedziba placówki. Prace postępują zgodnie z założonym harmonogramem. Gotowe są fundamenty budynku, wykonano już przyłącza wodociągowe i kanalizacyjne, a aktualnie trwa budowa ścian piwnicy. Docelowo zamieszka w tym miejscu stu pensjonariuszy.

Do czerwca 2020 r. gmach zostanie doprowadzony do stanu surowego otwartego, co oznacza, że zostaną wykonane prace konstrukcyjne wszystkich kondygnacji i dachu. Zakończenie robót budowlanych, wyposażenie obiektu i przekazanie go do eksploatacji planowane jest na ostatni kwartał 2021 roku.

Obecnie DPS nr 1 mieści się w kamienicy przy ul. Bukowskiej. Po przeprowadzce na Strzeszyn pensjonariusze i pracownicy przebywać będą w nowoczesnym i funkcjonalnym gmachu, spełniającym europejskie standardy opieki nad seniorami. Placówka będzie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, m. in. dzięki dużym pokojom, windom oraz szerokim korytarzom.

Pensjonariusze zamieszkają w jedno- i dwuosobowych pokojach. Mniejsze będą miały powierzchnię niemal 20, a większe prawie 28 metrów kwadratowych. Każdy z nich zostanie wyposażony w łazienkę. W budynku będzie działał gabinet doraźnej pomocy medycznej oraz zaplecze higieniczno-sanitarne. Całość uzupełnią pomieszczenia biurowe i administracyjne, kuchnia, jadalnia, pokój gościnny i dzienny, pralnia z suszarnią, wspólne przestrzenie z pracowniami, kino-cafe i kaplica. W piwnicy przewidziano miejsce na zaplecze socjalne oraz higieniczno-sanitarne dla pracowników placówki, pomieszczenia techniczne, magazynowe oraz garaże. Łączna powierzchnia nowej siedziby DPS to ponad 6 tys. metrów kwadratowych. Zamieszka w niej stu pensjonariuszy.

UM Poznań
Fot. PIM / UM Poznań