Powrót do Truso czyli najnowsza książka Marka Franciszka Jagodzińskiego

Powrót do Truso czyli najnowsza książka Marka Franciszka Jagodzińskiego

Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu przygotowało na środę, 17 listopada, oficjalną prezentację książki Marka Franciszka Jagodzińskiego, podsumowującej aktualną wiedzę o Truso, poprzedniczce Elbląga. Tego samego dnia, odkrywca legendarnej osady będzie gospodarzem spotkania autorskiego, połączonego z niecodziennym zwiedzaniem wystawy, poświęconej Truso.

„Truso. Między Weonodlandem a Witlandem” to wyjątkowa publikacja, która spełnia potrójną rolę – jest równocześnie ciekawym materiałem do czytania, albumem z wielką liczbą ilustracji i rycin, jak też katalogiem – przewodnikiem po historii Truso. Zawiera bogactwo wiedzy o Wikingach, którzy zamieszkiwali osadę handlową na pograniczu prusko – słowiańskim. Książka została wydana przez elbląskie muzeum i tam można ją kupić, a w środę, dodatkowo, zdobyć dedykację od autora. Wsparcia finansowego dla opracowania i wydania jej udzielili: Prezydent Elbląga i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Efektem jest kilkusetstronicowy, kolorowy album, wydany w dwóch językach, polskim i angielskim.

– Książka ma charakter uniwersalny. Promuje efekty prac elbląskich archeologów, ale też muzeum, a przede wszystkim miasto – wyjaśnia Maria Kasprzycka, dyrektor Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Elblągu. – Jest ważna dla mediewistów z całej Europy, interesująca dla polskich i zagranicznych turystów, zaś dla elblążan stanowi kompendium wiedzy o niebanalnej przeszłości regionu.

Oficjalna prezentacja najnowszej pozycji wydawniczej elbląskich muzealników odbędzie się 17 listopada o godz. 11. Natomiast o godz. 17,  Marek Franciszek Jagodziński zaprasza elblążan na „wyprawę w krainę Truso”. Spotkanie autorskie, obok prezentacji książki, będzie połączone z oryginalnym zwiedzaniem wystawy przedmiotów, które znalezione zostały w dawnym Truso, a z których archeolodzy odczytują szczegóły życia zamieszkujących tu Wikingów.

Obie części środowego spotkania z przeszłością odbędą się w budynku Podzamcza elbląskiego muzeum – wejście bramą od ulicy Zamkowej.  Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 6163