Portugalia: Z powodu epidemii odwołano ponad 1,9 mln wizyt lekarskich

Portugalia: Z powodu epidemii odwołano ponad 1,9 mln wizyt lekarskich
Fot. pixabay.com

Z powodu epidemii koronawirusa w Portugalii zostało odwołanych od połowy marca ponad 1,9 mln wizyt lekarskich – szacują władze służby zdrowia tego kraju.

Cytujący statystyki ministerstwa tygodnik „Expresso” podał, że w środę w części aglomeracji Lizbony został wydłużony do końca lipca stan klęski, który nakazuje stołecznym szpitalom i przychodniom ograniczenie wizyt pacjentów, których życie nie jest zagrożone.

– W ciągu ostatnich miesięcy z powodu epidemii zostało odwołanych w Portugalii już około 1 mln wizyt lekarskich w ośrodkach zdrowia oraz 900 tys. w szpitalach – poinformował wydawany w Lizbonie tygodnik.

Tymczasem jak powiedziała PAP Maria Lalanda, 70-letnia mieszkanka Lizbony, pomimo odwołania w maju stanu wyjątkowego, z powodu epidemii wciąż ograniczany jest dostęp pacjentów do placówek służby zdrowia.

– Cierpię na schorzenie, które musi być pod stałą kontrolą specjalisty, stąd regularnie pojawiam się w jednym ze szpitali stolicy. Zauważam w nim bardzo ograniczoną liczbę pacjentów oraz zwiększone kontrole i obostrzenia dotyczące wejścia do placówki medycznej i w ogóle restrykcje odnoszące się do higieny – dodała Lalanda.

Epidemia koronawirusa przełożyła się w Portugalii również na masowe odwoływanie przez służbę zdrowia zabiegów chirurgicznych. Z danych resortu zdrowia wynika, że tylko pomiędzy marcem a majem nie doszło do skutku ponad 85 tys. operacji.

Do wtorkowego wieczora w Portugalii zanotowano w sumie 1 668 przypadków zgonu po zakażeniu koronawirusem. Od początku pojawienia się epidemii w tym kraju na COVIDd-19 zachorowało 47 051 osób.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email