Portugalia: W hotelu im. Jana Pawła II leczą chorych na Covid-19

Portugalia: W hotelu im. Jana Pawła II leczą chorych na Covid-19

W należącym do archidiecezji Bragi, na północy Portugalii, hotelu im. Jana Pawła II rozpoczęto leczenie osób chorych na Covid-19. Zamieniona w szpital placówka turystyczna zaczęła działać w piątek.

Jak poinformowała w komunikacie portugalska archidiecezja, udostępniony przez Kościół hotel znajdujący się obok sanktuarium maryjnego Sameiro w Bradze, przyjmuje chorych na Covid-19 z lekkimi objawami choroby i tylko w przypadku przepełnienia regionalnych szpitali.

– Docelowo w nowej placówce medycznej znajdzie się 19 łóżek dla pacjentów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem – napisała w komunikacie przekazanym dziennikowi „Diario do Minho” portugalska archidiecezja.

Hotel im. Jana Pawła II został podzielony na dwie części: dla chorych potrzebujących opieki medycznej, a także pacjentów, u których nie występują widoczne objawy Covid-19, ale nie mają oni warunków do odbycia obowiązkowej kwarantanny w swoich domach.

W zamienionym w szpital hotelu zamieszkała już 13-osobowa ekipa medyczna, wśród której są pracownicy publicznej służby zdrowia oraz pracownicy Czerwonego Krzyża.

Obszar północnej Portugalii, gdzie znajduje się archidiecezja Bragi, jest najbardziej doświadczonym przez epidemię regionem kraju. Do wtorku zmarło tam łącznie 613 osób, a 15 199 zostało zakażonych.

W ciągu ostatniej doby w Portugalii liczba zgonów spowodowanych koronawirusem wzrosła o 11 – do 1074, a liczba pacjentów chorych na Covid-19 o 178 – do 25 702.

Sanktuarium maryjne Sameiro w Bradze znalazło się na trasie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Portugalii. Papież odwiedził je 15 maja 1982 r. Dwa lata później z inicjatywy okolicznej ludności wybudowano w sąsiedztwie sanktuarium pomnik przedstawiający Jana Pawła II.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)
Fot. Pixabay