Portugalia: Rekordowa liczba zgonów i zakażeń koronawirusem. Dotarły szczepionki Moderny

Portugalia: Rekordowa liczba zgonów i zakażeń koronawirusem. Dotarły szczepionki Moderny
Fot. Martin Lopez / Pexels

Służby medyczne Portugalii potwierdziły w piątek rekordową liczbę zgonów oraz zakażeń koronawirusem, do jakich doszło w ciągu ostatnich 24 godzin. Poinformowano również, że minionej doby przyjęto pierwszy transport szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Moderna.

Resort zdrowia Portugalii sprecyzował, że od czwartku w całym kraju potwierdzono nienotowaną wcześniej dobową liczbę 159 zgonów. W sumie po infekcji koronawirusem zmarło już w kraju 8543 pacjentów.

W dalszym ciągu utrzymuje się również rekordowy poziom zakażeń. Pomiędzy czwartkiem a piątkiem potwierdzono prawie 10,7 tys. infekcji, a łączna liczba przypadków zachorowania na COVID-19 wynosi już 528,4 tys.

Najwięcej nowych infekcji oraz zgonów zanotowano podczas ostatniej doby w aglomeracji Lizbony i sąsiadującym z nią regionie Doliny Tagu.

W piątek po południu w portugalskich szpitalach po zakażeniu SARS-CoV-2 leczyło się rekordowe grono pacjentów – 4560. Nienotowana wcześniej liczba chorych przebywa także na oddziałach intensywnej terapii – 622.

Rząd Antonia Costy potwierdził, że w piątek do Portugalii dotarł pierwszy ładunek szczepionek firmy Moderna, co oznacza, że kraj ten zaopatrywany jest już w szczepionki dwóch producentów. Od grudnia korzystał jedynie ze szczepionki koncernu Pfizer.

Wraz z wprowadzeniem w życie w piątek przepisów o trwającym przez co najmniej miesiąc lockdownie władze Portugalii ogłosiły, że do 30 stycznia utrzymany zostanie w portach morskich zakaz opuszczania pokładu wycieczkowców przez pasażerów tego typu jednostek pływających.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email