Portugalia: Obowiązkowe testy na COVID-19 dla pracowników szkół i uczniów

Portugalia: Obowiązkowe testy na COVID-19 dla pracowników szkół i uczniów
Fot. Pixabay

Rząd Portugalii potwierdził w poniedziałek, że wraz z planowanym w najbliższych dniach przywróceniem pracy placówek oświatowych uruchomi obowiązkowe testy na COVID-19 wśród ich pracowników. Obejmą one również wszystkich uczniów szkół średnich.

Jak sprecyzowała minister zdrowia Marta Temido, przepisy w sprawie obowiązkowych testów w szkołach na obecność koronawirusa zostały uchwalone podczas niedzielnego nadzwyczajnego posiedzenia rady ministrów.

Szefowa resortu zdrowia dodała, że najpóźniej do środy rząd Antonia Costy powinien ogłosić terminy otwierania poszczególnych placówek edukacyjnych. Według mediów już w połowie marca ruszą żłobki i przedszkola, a dwa tygodnie później szkoły oraz uczelnie.

Zgodnie z zatwierdzonym planem obowiązkowych testów w szkołach rząd premiera Costy zgodził się przekazać placówkom oświatowym na realizację tego planu 20 mln euro.

Według wytycznych ministerstwa zdrowia Portugalii pierwsze testy w szkołach na obecność koronawirusa u pracowników i uczniów ruszą jeszcze w kwietniu. W dystryktach kraju mających najwyższy poziom zakażeń zostaną one powtórzone po 14 dniach.

Z planu resortu wynika, że wraz z przywróceniem do pracy placówek oświatowych na terenie każdego portugalskiego powiatu działać będzie w jednej ze szkół punkt przeprowadzania testów na COVID-19.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email