Portugalia: Lekarze domagają się przeprosin od premiera za nazwanie ich „tchórzami”

Portugalia: Lekarze domagają się przeprosin od premiera za nazwanie ich „tchórzami”
Fot. Pixabay

Związki zawodowe reprezentujące lekarzy oraz Izba Lekarska (OM) Portugalii wezwały premiera Antonia Costę, by przeprosił środowisko medyczne kraju za swoje słowa z wywiadu prasowego, w którym nazwał lekarzy „tchórzami”.

Wypowiedź szefa rządu przedostała się do internetu w niedzielę i jak twierdzi kancelaria Costy stanowiła fragment nagrania wywiadu dla lizbońskiego tygodnika „Expresso”. Bulwersujący środowisko medyczne fragment nie pojawił się ani w drukowanej wersji wywiadu, ani w nagraniu rozmowy na portalu tygodnika, ale na jednej ze stron internetowych.

Rząd Costy twierdzi, że obraźliwy wobec lekarzy fragment został wykradziony redakcji tygodnika i zgłoszono już sprawę do prokuratury. Z kolei szefowie tygodnika utrzymują, że uwaga premiera na temat lekarzy została nagrana w wyniku ataku hakerskiego na jeden z obecnych w miejscu wywiadu komputerów.

W przerwie wywiadu Costa przekonany, że kamera została wyłączona skrytykował lekarzy z regionu Alentejo, którzy ujawnili liczne zaniedbania w domu opieki społecznej w mieście Reguengos de Monsaraz, na wschodzie Portugalii. W ośrodku tym zmarło po zachorowaniu na COVID-19 osiemnaście osób.

– Ci goście to tchórze – powiedział Costa dziennikarzom tygodnika „Expresso”, którego redakcją kieruje przyrodni brat premiera, Ricardo Costa.

Według portugalskich mediów przedstawiciel resortu zdrowia miał „zastraszać kilku lekarzy”, którzy ujawniali nieprawidłowości w ośrodku w Reguengos de Monsaraz.

W podległym władzom państwowym ośrodku opiekuńczym w okresie epidemii doszło do masowych zakażeń koronawirusem. Z 84 wszystkich podopiecznych tej placówki zachorowało 80 osób. 18 seniorów z tej prywatno-publicznej placówki po zachorowaniu na COVID-19 zmarło.

Marcin Zatyka (PAP)
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email