Porcelanowe święto trzeciego wieku

Jest ich prawie czterystu pięćdziesięciu. Każdy jeszcze może do nich dołączyć. Wystarczy mieć 55 lat i więcej lub być osobą niepełnosprawną. Nie co dzień nie narzekają na nudę. Mają do wyboru 15 sekcji zainteresowań, wśród których każdy powinien znaleźć coś dla siebie. W elbląskim teatrze świętowali swoje dwudziestolecie istnienia.

Jubileusz dwudziestolecia istnienia Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu, który powołany został do życia przez Elbląską Radę Konsultacyjną Osób Niepełnosprawnych, to okazja do podsumowań jak również podziękowania tym, dzięki którym ta działalność od dwudziestu lat jest możliwa.

– Zaczęło się skromnie od kilku słuchaczy i spontanicznych spotkań m.in. w Bibliotece Elbląskiej. Byliśmy jednymi z pionierów tego ruchu w regionie. Dziś działamy bardzo prężnie, co roku zrzeszając coraz większą grupę seniorów i proponując im coraz więcej możliwości aktywnego i twórczego spędzania czasu – mówiła Iwona Orężak, prezes UTWiON. – Dziś nasz Uniwersytet to 15 sekcji tematycznych oraz niemal 450 słuchaczy. Zapraszamy, każdego, kto chciałby do nas dołączyć. Z pewnością zostanie mile przywitany – dodaje pani prezes.

Wczoraj (26 września) Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu podczas uroczystej gali jubileuszowej Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych podziękowaniom i życzeniom nie było końca. Zaproszenie do wspólnego świętowania przyjęli m.in. przedstawiciele Sejmu, jednostek samorządowych, miejskich a także organizacji pozarządowych, miejskich placówek edukacyjnych, kulturalnych, zdrowotnych oraz uniwersytetów trzeciego wieku z regionu.

– Dwadzieścia lat jest to bardzo krótki czas, ale z pewnością jest to też wiek, kiedy ma się za sobą te największe zawirowania i wchodzi się w etap takiego rozwoju doskonałego. Życzę państwu abyście dalej realizowali swoje marzenia, pragnienia. Szczególnie, że „trzeci wiek”, to taki piękny wiek, kiedy to, po aktywności społecznej jak i zawodowej, można skupić się na realizowaniu swoich talentów i marzeń. Życzę Państwu również, byście jak najdłużej trwali w zdrowiu – mówiła poseł Elżbieta Gelert. – Najgorszym co może nas w życiu spotkać to samotność. Często zdarza się zdarza, że dzieci po odchowaniu wyjeżdżają i osoby starsze zostają same. I to właśnie Uniwersytet jest receptą na tą samotność i podtrzymywać siłę ducha i ciała – dodał wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski. – Jubileusz to prezenty, kwiaty, podziękowania ale również czas wspomnień. Wiele razy już uczestniczyłam w inauguracjach i zakończeniach roku akademickiego na państwa uniwersytecie. Za każdym razem patrząc na was widzę w oczach ten błysk, radość i entuzjazm do wspólnego działania i spotkań. To jest fantastyczne. Życzę Państwu, by każdy następny dzień był lepszy od poprzedniego. Jestem przekonana, że w państwa wydaniu jest to do zrobienia, bo to co wydaje się niemożliwe, wam się udaje. Życzę też, by dopisywało zdrowie, optymizm i nadzieja, że to czego nie można fizycznie, można mentalnie – podsumowała Grażyna Kluge, wiceprzewodnicząca sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego.

Jak jubileusz, to nie mogło oczywiście zabraknąć części artystycznej. Na scenie zaprezentowali się z recitalem muzycznym aktorzy teatru jak również grupa Ale Babki i Fantastic.

– Cieszmy się dzisiejszym świętem i życzmy sobie kolejnych jubileuszy, przecież czas tak szybko leci – apelowali seniorzy z elbląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych .

Na zakończenie był oczywiście tort oraz przyznanie pani prezes Srebrnego Krzyża Zasługi za istotny wkład w rozwój ruchu senioralnego w regionie.

Kliknij w zdjęcie główne i zobacz fotorelację z wydarzenia.

Print Friendly, PDF & Email