Poprawność językowa. Panie władzo?

Język jest nie tylko najsprawniejszym narzędziem porozumiewania się w różnych sytuacjach komunikacyjnych. Język, to także skomplikowany system znaków konwencjonalnych, rządzących się określonymi prawami.

Czy można powiedzieć do policjanta: panie władzo? Zwrot panie władzo używany był w czasach istnienia Milicji Obywatelskiej. Dzisiaj ta forma zwracania się nie jest akceptowana przez samych funkcjonariuszy. Wolą, aby mówić do nich: proszę pana, proszę pani.

Forma panie władzo brzmi trochę żartobliwie, bardziej pasuje do filmów Barei niż do oficjalnej rozmowy z funkcjonariuszem. Dlatego nie zalecam używania tej formy, gdy zatrzyma nas policjant i poprosi o prawo jazdy.

W naszym języku nie istnieje żeński odpowiednik zwrotu panie władzo. W żadnym wypadku nie możemy powiedzieć: pani władzo. Nie możemy też użyć liczby mnogiej w odniesieniu do grupy policjantów, bo forma panowie władza, także nie istnieje.

Jeżeli zwracamy się do funkcjonariusza, który ma wyższy stopień policyjny lub zajmuje wysokie stanowisko, powinniśmy uwzględnić jego pozycję. Należy więc mówić: panie komendancie, panie inspektorze.
  Agnieszka Pietrzyk Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 4699

Print Friendly, PDF & Email