Poprawność językowa. Deka czy deko, woltów czy wolt ?

Poprawność językowa. Deka czy deko, woltów czy wolt ?
Fot. Adminstrator

Język jest nie tylko najsprawniejszym narzędziem porozumiewania się w różnych sytuacjach komunikacyjnych. Język, to także skomplikowany system znaków konwencjonalnych, rządzących się określonymi prawami.

Jak należy mówić: 5 deko czy 5 deka, 10 gram czy 10 gramów, 60 wat czy 60 watów?

Odmiana tych jednostek miary sprawia kłopot, przypominam więc poprawne formy.

Dodajemy do ciasta 5 deka rodzynek, a nie 5 deko rodzynek. Deka to skrót wyrazu dekagram, podobnie jak kilo jest skrótem wyrazu kilogram. Deka i kilo są nieodmiennne. Błędna forma deko rozpowszechnia się zapewne przez kojarzenie go z kilo, chętnie przypisujemy tym wyrazom tę samą końcówkę. Deko jest tak popularne, że może z czasem zostanie uznane przez Radę Języka za formę poprawną, ale na razie mówmy deka, a nie deko.

Czy możemy do ciasta dodać 300 gram mąki? Otóż nie możemy, bo gram to forma niepoprawna. Wyraz gram odmieniamy tak samo jak kilogram. Skoro więc mówimy 300 kilogramów jabłek, to powiemy też 300 gramów mąki.

Powszechnym błędem jest nieodmienianie terminów fizycznych oznaczających jednostki miary, takich jak: amper, wat, wolt. Żarówka ma 100 watów, a nie 100 wat. Brakowało gniazdka z napięciem 220 woltów, a nie 220 wolt.  Agnieszka Pietrzyk Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 3798

Print Friendly, PDF & Email