Ponownie godzina policyjna w Prisztinie i trzech innych miastach Kosowa

Ponownie godzina policyjna w Prisztinie i trzech innych miastach Kosowa

Rząd Kosowa postanowił w poniedziałek przywrócić godzinę policyjną w stolicy Prisztinie i w trzech innych miastach w związku ze wzrostem przypadków zachorowań na COVID-19.

– Wychodzenie z domów będzie zabronione w gminach o największej liczbie przypadków koronawirusa – poinformował rząd w oświadczeniu.

Godzina policyjna obowiązuje od godz. 21:00 do godz. 5:00 rano.

Na początku epidemii w marcu władze wprowadziły godzinę policyjną na obszarze całego Kosowa. Została ona jednak zniesiona na początku czerwca.

Ponadto władze zobowiązały „instytucje publiczne i prywatne do ograniczenia liczby pracowników do poziomu niezbędnego” dla ich funkcjonowania. Restauracje i kawiarnie również muszą wprowadzić nowe środki wymagające skrócenia godzin pracy i ograniczenia obsługi do ogródków i innych otwartych przestrzeni.

– Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby poradzić sobie z sytuacją – oświadczył premier Avdullah Hoti. Dodał, że jego rząd nie zawahałby się ogłosić stanu wyjątkowego, jeśli tak zalecaliby lekarze.

Podobnie jak na pozostałym obszarze Bałkanów w Kosowie w ostatnich tygodniach wzrosła liczba osób zakażonych SARS-CoV-2 i osób, które zmarły na COVID-19. Do tej pory w Kosowie zmarło 75 osób, w tym dziewięć w niedzielę. Ponad 3 500 jest zainfekowanych.

Fot. Pixabay