Pomorskie: Pracownicy NFZ potwierdzają gotowość punktów do szczepień

Pomorskie: Pracownicy NFZ potwierdzają gotowość punktów do szczepień
Fot. Pixabay

Pracownicy NFZ potwierdzają gotowość punktów szczepień przeciw COVID-19 – poinformowała PAP Monika Kierat z pomorskiego NFZ. Wykaz punktów jest na bieżąco aktualizowany. NFZ zapewnia, że mieszkańcy regionu nie będą mieli problemów dostępem do szczepień.

Pełna lista punktów szczepień z podziałem na województwa dostępna jest na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia https://www.gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien. Aby szybciej znaleźć konkretną placówkę, w której będą udzielane świadczenia, należy wybrać dany region, kliknąć na „Pokaż filtry” i wpisać np. nazwę miejscowości, powiatu.

Według danych z soboty w woj. pomorskim szczepienia populacyjne będą prowadzone w 311 miejscach. Najwięcej punktów w regionie jest w Gdańsku – 61. W Gdyni jest ich 35, w Słupsku, Bytowie, Wejherowie i w Chojnicach – po 7, w Sopocie, Starogardzie Gdańskim i w Tczewie – po 6. W innych miastach powiatowych takich punktów będzie od 1 do 5. Zabiegi będą realizowane w przychodniach (POZ), szpitalach i prywatnych gabinetach u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę.

Jak przekazała PAP Monika Kierat z Zespołu Komunikacji Społecznej Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Gdańsku, w naborze do Narodowego Programu Szczepień mógł zgłosić się każdy podmiot medyczny, który spełniał określone wymogi.

– Na opublikowanej liście znalazły się wszystkie punkty, które spełniły wymogi formalne. Obecnie pracownicy NFZ potwierdzają gotowość punktów do szczepień, lista jest cały czas weryfikowana. W sytuacji, kiedy warunki określone w naborze nie będą spełnione – zgodnie z zapowiedziami lista będzie aktualizowana, a punkt szczepień – ze względu na obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa prowadzonych szczepień zostanie usunięty – wyjaśniła Kierat.

Rzecznik prasowy pomorskiego NFZ Mariusz Szymański już wcześniej mówił PAP, że opublikowany przez resort zdrowia wykaz punktów będzie weryfikowany i na bieżąco aktualizowany. Jednocześnie podkreślił, że mieszkańcy regionu nie będą mieli problemów dostępem do świadczeń. Według wstępnych szacunków jedynie w 2-3 małych gminach wiejskich może zajść konieczność dowożenia chętnych do punktu szczepień.

– Bezproblemowy dostęp do szczepień populacyjnych we wszystkich 123 gminach województwa pomorskiego jest już zapewniony. Mieszkańcy dwóch lub trzech małych gmin wiejskich, w których być może takich punktów nie będzie, będą mieli zagwarantowany transport środkami zapewnionymi przez lokalne władze samorządowe do najbliższego punktu szczepień – przekazał.

Zapisy do szczepienia populacyjnego rozpoczną się 15 stycznia. Osoby zainteresowane będą mogły to zrobić bezpośrednio u swojego lekarza POZ, przez internet – zakładając Internetowe Konto Pacjenta lub logując się do IKP, a także dzwoniąc na bezpłatną i całodobową infolinię Narodowego Programu Szczepień – 989. (PAP)

Anna Machińska
Print Friendly, PDF & Email