Pomocna Technika: SelFind – by żyło się lepiej

Pomocna Technika: SelFind – by żyło się lepiej
Fot. Adminstrator

„Plan Dnia”, „SOS” i „Bezpieczna Droga” to trzy aplikacje mobilne tworzące SelFind – narzędzie mające ułatwić życie osobom z niepełnosprawnością intelektualną i ich opiekunom.

Stowarzyszenie Na Tak, Poznańskie Centrum Superkomputerowo–Sieciowe oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach projektu „System elektronicznego wspomagania samodzielności życiowej osób z niepełnosprawnością intelektualną" stworzyły pakiet aplikacji, dzięki którym codzienne funkcjonowanie osób z niepełnosprawnością intelektualną będzie bardziej niezależne i komfortowe.

„Plan dnia” ma wspierać osobę niepełnosprawną intelektualnie w codziennych czynnościach. Użytkownik we współpracy z opiekunem może zapisywać w aplikacji zadania, które należy wykonywać o określonych porach – „Plan dnia” przypomni o nadchodzących obowiązkach (przypomnienia mogą mieć formę animacji oraz komunikatów głosowych i tekstowych). Każde z wprowadzonych do systemu zadań zostanie zobrazowane zdjęciem (aplikację można spersonalizować poprzez dodanie własnych grafik symbolizujących dane czynności), na ekranie pojawi się również informacja o momencie rozpoczęcia i zakończenia. Zapisane na konkretny dzień zadania można edytować i przeglądać, co pozwala kontrolować plan dnia. Aplikacja może być na bieżąco dostosowywana do indywidualnych potrzeb i możliwości uczestnika (wśród opcji edycji znajdują się m.in. prędkość animacji, ilość powiadomień i poziom szczegółowości komunikatów głosowych).

„Bezpieczna droga” to druga w pakiecie aplikacja ułatwiająca codzienne czynności. Składa się z dwóch wersji, w zależności od użytkownika. Opiekun może wraz z podopiecznym ustalić na mapie bezpieczne obszary. Są to miejsca, w których osoba z niepełnosprawnością intelektualną orientuje się w przestrzeni. W przypadku opuszczenia bezpiecznego obszaru do opiekuna trafi właściwa informacja, co może dawać drugiemu użytkownikowi poczucie bezpieczeństwa podczas samodzielnych wyjść. Opiekun może też monitorować lokalizację podopiecznego za jego zgodą. Użytkownicy, który nie wyrażą na to zgody, mogą skorzystać z opcji „Nie pokazuję gdzie jestem”. Osoba z niepełnosprawnością intelektualną w swojej wersji aplikacji może zadecydować, który opiekun i kiedy ma wgląd do jego lokalizacji.

Trzecią powstałą w ramach projektu aplikacją jest „SOS”. Narzędzie ma czuwać nad bezpieczeństwem użytkownika i służy do szybkiego powiadomienia opiekuna o sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu. Osoba niepełnosprawna może sprawnie skontaktować się z opiekunem w sytuacji kryzysowej, a także zadecydować o tym, kogo powiadomić. Aplikacja nawiązuje połączenie oraz wysyła wiadomość tekstową do opiekuna z informacją o lokalizacji i zaistniałej sytuacji. „SOS” posiada również przycisk „przeczytaj o mnie”, dzięki któremu pomocy może udzielić znajdująca się najbliżej obca osoba: przechodzień lub ratownik. W tej zakładce można bowiem zapisać ważne wiadomości na temat użytkownika, np. nazwę i miejsce przechowywania przyjmowanych lekarstw czy numery kontaktowe do opiekunów.

Zestaw aplikacji można bezpłatnie pobrać w sklepie Google Play lub na stronie projektu.

https://www.youtube.com/watch?v=saHAsiLdPhE&t=3s

Źródło i fot.: selfind.pl

  Oprac. MS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17861 

Print Friendly, PDF & Email