Pomocna technika: Niepozorne, lecz niezwykle skuteczne w rehabilitacji

Pomocna technika: Niepozorne, lecz niezwykle skuteczne w rehabilitacji
Fot. Adminstrator

O nowoczesnym, coraz popularniejszym przyrządzie rehabilitacyjnym, który wykorzystywany jest z powodzeniem w takich chorobach jak stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, depresja, cukrzyca, bóle kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa stawów, osteoporoza, ADHD czy porażenie mózgowe, rozmawiam z Katarzyną Laskowską, refleksologiem oraz fizjoterapeutką.

Zacznijmy od tego, dlaczego ruch jest tak ważny w naszym życiu?

 „Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu” – tak głosił już w XVI w. Wojciech Oczko – lekarz królów polskich, filozof, propagator aktywności fizycznej, która jest korzystna zarówno dla ciała, jak i dla ducha. Aktywność fizyczna jest bardzo ważnym elementem codziennego życia. Odpowiednie wykonywanie ćwiczeń ma bardzo duży wpływ na pracę układu mięśniowego, kostno–stawowego, oddechowego czy układu krążenia. Nieustannie poszukuje się rozwiązań, które w wygodny i bezpieczny sposób będą wspomagały organizm w jego właściwej pracy na wielu poziomach. Ja również, jako fizjoterapeuta i refleksolog, staram się rozwijać swoją wiedzę i wykorzystywać u pacjentów metody pracy, które aktywnie wpływają na organizm. W 2015 r. podczas warsztatów refleksologii po raz pierwszy spotkałam się i miałam przyjemność ćwiczyć ze smovey®. Przez cały czas rozwijałam swoją wiedzę w zakresie jego wykorzystania i efektów działania. W maju bieżącego roku ukończyłam specjalny kurs, który umożliwił mi propagowanie i poszerzanie wiedzy na temat przyboru wśród osób pragnących utrzymać organizm w dobrej kondycji fizycznej i umysłowej. Ćwiczenia z nim zyskują coraz większą popularność zarówno wśród osób z różnymi problemami zdrowotnymi, jak i osób zdrowych dbających o swoje ciało i umysł.

Jak wygląda i jak działa to urządzenie?

Zbliżone jest kształtem do elipsy. Składa się z karbowanej rurki, wewnątrz której umieszczono metalowe kulki. To one w trakcie ruchu przyborem poruszają się, wyzwalając wibracje, które poprzez refleksy znajdujące się na dłoniach przekazywane są do wnętrza ciała. Wibracje, które powstają podczas ćwiczeń, mają częstotliwość ok. 60 Hz, co odpowiada średniej częstotliwości komórek naszego organizmu. Dzięki temu mobilizują do pracy całe ciało. Pobudzony zostaje układ limfatyczny, układ krążenia, aktywnie pracują obie półkule mózgu, wzmacniają się mięśnie, wzrasta spalanie tkanki tłuszczowej, poprawia się równowaga i stabilizacja, a dodatkowo pojawia się uczucie relaksu i odprężenia. Rozmiar pierścieni sprawia, że jest to przyrząd doskonale sprawdzający się w codziennym użytkowaniu. Można z nim ćwiczyć w domu, w czasie przerwy w pracy, na sali w klubie fitness oraz we własnym łóżku. Niezależnie od tego, gdzie jesteś, możesz aktywnie spędzać czas i doświadczać zdrowej wibracji.

Jakie były początki tego sprzętu?

Jego twórcą i propagatorem jest mieszkający w Austrii Johann “Salzhans” Salzwimmer. Prowadził on zwykłe życie do momentu, kiedy pod koniec lat 90–tych zdiagnozowano u niego chorobę Parkinsona. Wiedząc, jakie objawy będą pojawiały się w związku z tym schorzeniem, zaczął szukać sposobów, które umożliwiłyby mu sprawne poruszanie się i jak najbardziej ograniczyły niekorzystne skutki wynikające z choroby. Jako były tenisista i narciarz swoją uwagę zwrócił na techniki i formy pracy związane z ruchem. Mimo postępujących objawów nie zrezygnował z gry w tenisa. Zauważył, że taka aktywność ma bardzo korzystny wpływ na jego organizm. Zaczął spacerować wymachując naprzemiennie rakietami do tenisa. Od tego momentu rozpoczął wnikliwe obserwacje i pracę z pierwszymi prototypami urządzenia. We współpracy z Willim Enzelbergerem udało im się stworzyć i opatentować produkt oparty na wiedzy fizycznej w połączeniu z tradycyjną chińską akupresurą.

Komu dedykowany jest ten przyrząd?

Z przyboru mogą korzystać osoby w różnym wieku i o różnym poziomie kondycji fizycznej. Duża ilość ćwiczeń opracowanych przez wiodących trenerów pozwala dobrać go do  indywidualnie do każdego ćwiczącego. Początkowo dedykowany był osobom chorującym na Parkinsona. U osób tych, w wyniku ćwiczeń zaobserwowano zmniejszenie objawów drżenia mięśniowego, łatwiej jest rozpocząć ruch, wydłuża się długość kroków, chód staje się bardziej dynamiczny i rytmiczny, poprawia się równowaga i stabilizacja ciała. Obecnie ćwiczenia ze smovey® stosowane są w takich dolegliwościach jak: stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, depresja, cukrzyca, bóle kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa stawów, osteoporoza, u dzieci z ADHD, porażeniem mózgowym i innymi deficytami neurologicznymi. Ćwiczenia i masaże w bardzo przyjemny sposób rozluźniają napięte mięśnie. Urządzenie wykorzystywane jest zarówno, jako element terapii, jak i działanie profilaktyczne wzmacniające cały organizm. Korzyści wynikające z regularnego stosowania to m.in.: aktywacja 97% układu mięśniowego, dzięki czemu wzmacnia się całe ciało, łatwiejsze staje się odchudzanie oraz kontrolowanie wagi, pobudzenie ponad 100 mln komórek w ciele, wzmocnienie tkanki łącznej, mobilizacja układu trawiennego, poprawa przemiany materii, oczyszczenie organizmu poprzez aktywację układu limfatycznego, wzmocnienie i wspomaganie układu odpornościowego oraz pracy grasicy, stymulacja układu krwionośnego i wzmocnienie serca, zwiększenie wydajności intelektualnej, poprawa nastroju, większa kreatywność oraz wzrost samooceny.

  AG Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16683 

Print Friendly, PDF & Email