Pomocna technika: Mapy Google dla niepełnosprawnych

Pomocna technika: Mapy Google dla niepełnosprawnych
Fot. Adminstrator

Kalifornijski gigant informatyczny stale rozwija oferowane technologie. Tym razem usprawnienia doczekały się popularne mapy, które wzbogacono o funkcję dostosowania trasy do osób niepełnosprawnych ruchowo.

Dodatkowa funkcja udostępniona przez Google skierowana jest głównie do osób na wózkach inwalidzkich, poruszających się o kulach oraz matek z dziecięcymi wózkami. Algorytm ma wybrać drogę najmniej zatłoczoną o najlepiej przystosowanej infrastrukturze oraz wskazać niskopodłogowe pojazdy komunikacji miejskiej. W celu jej włączenia należy, po wyznaczeniu trasy, zaznaczyć opcję poruszania się transportem publicznym i wybrać ikonkę wózka inwalidzkiego – uwzględnianie miejsc przystosowanych dla niepełnosprawnych.

Udoskonalenie jest możliwe dzięki wykorzystaniu zgromadzonym przez firmę informacjom. W dużej mierze przyczynili się to tego tzw. lokalni przewodnicy, czyli użytkownicy map, którzy na bieżąco aktualizują informacje o wyszczególnionych w aplikacji miejscach, także pod kątem dostosowania ich do osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. O możliwości wyszukiwania oraz aktualizowania tego typu lokalizacji pisaliśmy TUTAJ

Misją, jaka przyświeca Google LLC jest skatalogowanie światowych zasobów informacji i uczynienie ich powszechnie dostępnymi i użytecznymi. Jest to szczególnie istotne w czasach, w których dostęp do nich decyduje o sprawnym funkcjonowaniu w świecie. Wprowadzenie nowych rozwiązań nie tylko usprawni poruszanie się osobom z trudnościami, ale przede wszystkim zapewni im komfort podróżowania i oddali poczucie wyobcowania z powodu niepełnosprawności.

Rozbudowana funkcjonalność map na razie dostępna jest tylko w największych aglomeracjach świata – Londynie, Bostonie, Sydney, Tokio i Meksyku – choć Google zapowiada, że niebawem ta niewielka lista rozszerzy się o nowe lokalizacje i będzie się sukcesywnie powiększać. W Polsce na tego typu udogodnienia będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Źródło: www.support.google.com

  Oprac. Krzysztof Wójcik Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17824 

Print Friendly, PDF & Email