Pomocna technika: Hip’Safe pomoże osobom starszym

Pomocna technika: Hip’Safe pomoże osobom starszym

Hip’Safe to przenośna poduszka powietrzna zaprojektowana z myślą o seniorach. Specjalny pas ma uchronić użytkownika przed złamaniem biodra podczas upadku.

Zespół inżynierów z firmy Helite zaprojektował specjalny algorytm (wykorzystujący czujniki do mierzenia i analizowania ruchu), który ma wykrywać upadek w czasie 0,2s i aktywować poduszki powietrzne znajdujące się w specjalnym pasie nakładanym na biodra w mniej niż jedną sekundę.

Urządzenie przeznaczone jest dla osób powyżej 65 roku życia, które mają problemy z poruszaniem się. Hip’Safe ma za zadanie nie tylko uchronić użytkownika przez złamaniem, ale też pomóc w nabraniu pewności podczas chodzenia. Korzystanie z pasa wiąże się z pewnymi ograniczeniami, dlatego nie jest to przyrząd dla każdego.

Z Hip’Safe nie mogą korzystać osoby poruszające się na wózku inwalidzkim, ponieważ pozycja, w której się znajdują, utrudnia napompowanie poduszek powietrznych. Urządzenie nie będzie też dobrym rozwiązaniem dla osoby bardzo aktywnej sportowo – codzienne czynności, takie jak spacery czy ogrodnictwo, nie stanowią problemu, natomiast aktywności wymagające większego ruchu, jak np. jazda na rowerze czy jazda konna, mogą uruchomić poduszki powietrzne w nieodpowiednim momencie. Hip’Safe nie jest również wskazany dla osób, którym dość często (np. ze względu na chorobę Parkinsona lub Alzheimera) zdarza się upadać – w takim przypadku korzystanie z pasa jest po prostu nieekonomiczne, ponieważ wkład z gazem, który trzeba wymieniać po każdym upadku, kosztuje 49 euro.

Samo urządzenie dostępne jest w przedsprzedaży (można zamówić je przez Internet http://senior.helite.com/shop/), a jego cena wynosi 649 euro. Hip’Safe pojawi się na rynku wiosną tego roku.

https://www.youtube.com/watch?v=payFUAQbjXE

Źródło i fot. senior.helite.com

  Oprac. MS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17726