Pomocna technika: Aplikacja ”Haptic Face” pomoże niewidomym uczyć się mimiki

Pomocna technika: Aplikacja ”Haptic Face” pomoże niewidomym uczyć się mimiki
Fot. Adminstrator

Dwóch studentów Politechniki Białostockiej stworzyło aplikację „Haptic Face”, która miałaby działać na specjalnych haptycznych (dotykowych) urządzeniach i pomóc osobom niewidomym i niedowidzącym w nauce mimiki.

– Chodziło o to, aby stworzyć aplikację, która będzie zaangażowana społecznie. Z naszej analizy wynika, że osoby niewidome i niedowidzące narażone są na wykluczenie społeczne przez brak mimiki twarzy. Obecnie osoby z dysfunkcją wzroku uczą się mimiki poprzez dotyk na specjalnie przygotowanych do tego manekinach – tłumaczył jeden z twórców Michał Olszewski.

Konstruktorom zależało na stworzeniu narzędzia do nauki mimiki ogólnodostępnego, przenośnego i łatwego w użyciu. Stąd pomysł, aby stworzyć system, który byłby dostępny na tablety bądź smartfony. Olszewski dodał, że na razie na rynku nie ma dostępnych tabletów haptycznych czy specjalnych nakładek haptycznych na urządzenia mobilne, ale – jak mówił – firmy zapewniają, że w niedługim czasie (być może nawet w przyszłym roku) wprowadzą takie urządzenia na rynek.

– "Haptic Face" ma ułatwić osobom z dysfunkcją wzroku możliwość samodzielnej nauki i ćwiczenia ruchów twarzy, gdzie poprzez dotyk wyświetlanych na tablecie odpowiednich min, będzie można wyczuć, jak ułożyć usta np. w uśmiech. "Będzie to taki personalny trener osoby niewidomej– podsumowuje konstruktor – W aplikacji byłaby możliwość sprawdzenia czy dobrze "robi się" daną minę poprzez wykorzystanie aparatu w telefonie, co byłoby od razu analizowane przez system. Byłaby też możliwość udziału w grze–treningu, gdzie każdy poziom byłyby to trudniejsze miny.

Aplikacja jest gotowa, ale wciąż rozbudowywana jest baza danych twarzy. I – jak dodają konstruktorzy – następnym krokiem będą testy na dostępnym urządzeniu.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 14979

Print Friendly, PDF & Email