Pomidory w roli głównej

Pomidory w roli głównej
Fot. Adminstrator

Pomidory odgrywają bardzo ważną rolę w kuchni polskiej. Dawniej było to warzywo typowo letnie. Całe szczęście, że dziś pomidory możemy kupować przez cały rok. Są one źródłem witamin i substancji odżywczych. Z witamin zawierają najwięcej karotenu, witaminy: C, K, E, B1, B2, B3, B6, kwas foliowy i biotynę.

Ze składników mineralnych, pomidory najbogatsze są w potas, sód, fosfor, magnez, wapń, żelazo, miedź, cynk, mangan. Ale przede wszystkim pomidory są niezwykle bogate w likopen, cenny antyutleniacz, który nadaje pomidorom czerwony kolor. Z pomidorów przez cały rok możemy wyczarować doskonałe dania. Mamy więc do wyboru przeciery, soki, zupy, sosy, sałatki, a także pomidory suszone, marynowane czy faszerowane.

Makaron z pomidorami i szynką parmeńską

Składniki: 100 g makaronu, 1 łyżka oliwy, 2 ząbki czosnku, 6 plastrów szynki parmeńskiej (paski), 1/3 szklanki białego wina, 2-3 dojrzałe świeże pomidory lub 1/2 puszki pomidorów w sosie, sól morska i czarny pieprz, 4 łyżki oliwy extra virgin, 4-5 łyżek tartego parmezanu, 1/2 szklanki listków bazylii, 1/2 kulki białej mozzarelli pokrojonej na kawałki

Makaron ugotować al dente, odcedzić pozostawiając około 1/4 szklanki wody. Włożyć z powrotem do garnka i trzymać w cieple, pod przykryciem. Na patelni rozgrzać łyżkę oliwy, dodać czosnek (plasterki) i smażyć na małym ogniu przez 2-3 minuty aż będzie lekko złoty. Dodać szynkę i smażyć 1 minutę. Wlać białe wino i zagotować. Dodać pomidory (odciśnięte), doprawić solą i pieprzem. Gotować przez 2-3 minuty (pomidory z puszki gotować 5 minut). Wlać oliwę, wymieszać i odstawić z ognia. Dodać do garnka z makaronem ustawionym na małym ogniu. Wymieszać z bazylią. Wyłożyć do głębokich talerzy, na wierzch ułożyć kawałki mozzarelli. Posypać parmezanem i udekorować bazylią.

Sałatka z brokułem, jajkiem i pomidorem w czosnkowym dresingu

Składniki na 2 porcje: 1 duży brokuł, 4 jajka, 2 średnie pomidory, 1 pęczek szczypiorku, 3 ząbki czosnku, 1 łyżka majonezu, 4 łyżki jogurtu naturalnego, sól, pieprz

Brokuł podzielić na różyczki i ugotować krótko we wrzątku (3-4 min) lub na parze (ma być lekko twardy). Jajka ugotować na twardo, obrać i pokroić w ćwiartki. Pomidora sparzyć, obrać ze skórki i również podzielić na ćwiartki. Czosnek przecisnąć przez praskę i wymieszać go z jogurtem i majonezem. Doprawić sola i pieprzem. Na półmisku układamy brokuła, pomidory i jajko. Całość polać sosem czosnkowym i posypać drobno pokrojonym szczypiorkiem.

Koktajl wielowarzywny

Składniki: 2 marchewki, 1 burak, 0,5 plastra selera korzeniowego, 0,5 papryki, 1 pomidor, 5 gałązek natki pietruszki.

Warzywa obrać i pokroić na mniejsze kawałki. Włożyć do miski, dodać natkę pietruszki i całość zmiksować na jednolitą masę.

Pomidory nadziewane kulkami serowo-makrelowymi w kiełkach

Składniki: 8 pomidorów z szypułkami, 1 makrela wędzona , 200 g twarogu, kiełki lucerny, oliwa z oliwek, sól, pieprz

Pomidory ułożyć na boku, ściąć wierzchy, wydrążyć środek. Ser rozdrobnić widelcem, z makreli zdjąć skórę i wyciągnąć ości. Połączyć ser z makrelą, mieszając widelcem na dość jednolitą masę, przyprawić solą i pieprzem. Z porcji masy uformować kuleczki i obtaczać każdą w kiełkach,włożyć ją do wydrążonych pomidorów. Całość polać oliwą. Pomidory świetnie smakują z grzankami posmarowanymi wydrążoną częścią pomidorów. W ten sposób każda część pomidora zostanie wykorzystana i nic się nie zmarnuje.

Pomidory nadziewane cukinią i fetą

Składniki: 5 jak największych, twardych pomidorów, 400 g cukinii, pół kostki fety, 1 ząbek czosnku, 4-5 łyżek bułki tartej, 1 jajko, pęczek szczypiorku.

Piekarnik nagrzać do 180 stopni. Spore naczynie do zapiekania posmarować olejem.  Z pomidorów odkroić dekle i łyżeczką wydrążyć miąższ – żeby wyjmowało się go łatwiej można go ponacinać ostrym nożem, trzeba tylko uważać, żeby nie przeciąć boków i dna pomidora. Cukinię  zetrzeć na grubych oczkach tarki i dobrze odcisnąć z soku. Przygotować nadzienie – fetę utrzeć widelcem z jajkiem, aż do uzyskania jednolitej masy, dodać czosnek przetarty przez praskę albo drobno posiekany, bułkę tartą i posiekany szczypiorek, wszystko dokładnie mieszamy. Nadzieniem napełnić pomidory, przykryć je odciętymi kapelusikami. Ustawić w naczyniu do zapiekania. Piec ok. 45 minut. Podawać z białym pieczywem, najlepiej ciabattą.

Pomidory marynowane

Składniki: 2 kg jędrnych małych pomidorów, 1 litr wody, 1 łyżka soli, 2 łyżki cukru, 1/3 szklanki octu, 3  łyżki oliwy, 1 cebula. Przyprawy:liść chrzanu lub jego korzeń, koperek, czosnek, liść laurowy, ziele angielskie, pieprz granulowany

Przygotować zalewę. Do wody dodać cukier i sól, doprowadzić do wrzenia. Po zagotowaniu dolać ocet i oliwę, gotować przez około 5 minut. Słoje do konserwowania wyparzyć. Na spodzie ułożyć listek (lub korzeń) chrzanu, koszyczki koperku, kilka ząbków czosnku, liść laurowy oraz kilka plastrów cebuli. Następnie słoik wypełnić pomidorami i zalać gorącą zalewą. Do smaku dorzucić kilka ziarenek pieprzu i ziela angielskiego. Szczelnie zamknąć, krótko pasteryzować i przechowywać później w ciemnym miejscu.

Oprac. AG
Print Friendly, PDF & Email