Polskie weto w sprawie dostępu do aborcji jako zwykłej usługi medycznej

Polskie weto w sprawie dostępu do aborcji jako zwykłej usługi medycznej
Fot. Adminstrator

Prawo do zabicia dziecka w łonie matki nie może być wpisane na listę praw człowieka i uznane za usługę medyczną. Polska zawetowała w ONZ deklarację o dostępie do ”zdrowia reprodukcyjnego łącznie z dostępem do metod planowania rodziny”, sprzeciwiając się m.in. prawu i dostępowi do aborcji.

Była to reakcja na wielką ofensywę aborcyjną zmierzającą do zdefiniowania zabijania nienarodzonych jako prawa człowieka i usługi medycznej. Gdyby się powiodła, ONZ stworzyłby podstawę prawną do powszechnego uznania aborcji za zwykły zabieg medyczny. Decyzję Polski, poparły również inne kraje, w tym: Irlandia i Malta. Kraje te miały jednak tylko głos doradczy. Nie są bowiem obecnie członkami ECOSOC, Rady Gospodarcze i Społecznej NZ, jedenego z sześciu głównych organów systemu NZ. Tylko Polsce przysługiwało więc prawo weta.

ECOSOC spotkała się w Genewie na początku lipca. Od 6 do 9 lipca w obradach uczestniczyła delegacja z Polski. Szczyt był najważniejszym w tym roku spotkaniem agend ONZ zajmujących się zdrowiem publicznym.

W efekcie, ECOSOC nie podjął groźnej dla nienarodzonych dzieci decyzji. Ostateczna deklaracja nie zawiera odniesienia do ”zdrowia reprodukcyjnego” i zezwala państwom na ustalanie prawa dotyczącego aborcji we własnym zakresie.

  Oprac. AŚ Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 3981

Print Friendly, PDF & Email