Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Upośledzonych Umysłowym w Tygodniu ON

Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Upośledzonych Umysłowym w Tygodniu ON
Fot. Adminstrator

Na kiermaszu i na scenie
   13 maja, podczas Festynu „Wszyscy ludzie równi są”, inaugurującego Tydzień Osób Niepełnosprawnych na Bulwarze Zygmunta Augusta, Warsztat Terapii Zajęciowej, Dzienne Centrum Aktywności, Środowiskowy Dom Samopomocy oraz Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy z PSOUU Koło w Elblągu, wystawiły swoje prace na kiermaszu. Na scenie o godzinie 14:30 wystąpił zespół „WIDELCE”.

Self – adwokat
   15 maja br. w siedzibie PSOUU przy ulicy Saperów, odbyły się warsztaty dla uczestników WTZ i ŚDS oraz terapeutów w ramach działalności klubu „Self-adwokat”.
   Warsztaty prowadzone były w całości przez self-adwokatów należących do klubu: Irenę Kusznier, Lidię Artymiak i Agnieszkę Strąk – osoby niepełnosprawne intelektualnie – w ramach programu „Moje życie, mój wybór”.
   W ramach warsztatów przedstawiono działalność klubu „Self-adwokatów” i wyjaśniono: kto to jest self-adwokat, jaka powinna być osoba wspierająca, jak zostać self-adwokatem.

   Cechą dorosłości jest możliwość wpływania na swoje życie i osobistego występowania w swoich sprawach. To buduje poczucie podmiotowości, autonomii i odpowiedzialności. Większość osób z niepełnosprawnością intelektualną jest w stanie z tego prawa korzystać bezpośrednio, choć wymaga to opanowania wielu trudnych umiejętności, odwagi, orientacji w prawach i życiu społecznym, a także wspierania przez osobę życzliwą i kompetentną.
   Self-adwokat, jest to osoba niepełnosprawna intelektualnie, która potrafi reprezentować samego siebie, dbać o własne interesy, załatwiać własne sprawy urzędowe przy wsparciu tzw. osób wspierających, oraz w razie potrzeby pomagać innym niepełnosprawnym.
  
   PSOUU organizuje warsztaty dla selfadwokatów oraz osób wspierających. W programach różnych konferencji przewidujemy panele dyskusyjne, aby umożliwić im publiczne prezentowanie swojego stanowiska. Promujemy ich prawo do wypowiadania się i obowiązek brania tego, co mówią, pod uwagę. Self-adwokat, to łącznik pomiędzy zdrowymi, a osobami upośledzonymi. Dlatego w tej roli występują najczęściej wychowankowie WTZ, placówek rehabilitacyjnych i edukacyjnych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

   Ruch self-adwokatów narodził się w USA, rozwija się na całym świecie, w Europie istnieje EPSA – ”Europejska Platforma Self-Adwokatów” – organizacja skupiająca stowarzyszenia self-adwokatów z całej Europy.
   W Polsce warsztaty dla self-adwokatów prowadzi Zarząd Główny PSOUU – właśnie powoływana jest do życia  polska platforma self-adwokatów przy PSOUU.

OREW dla autyzmu
   Dnia 16 maja br. o godz. 16.00 w Ośrodku Rehabilitacyjno – Edukacyjno –Wychowawczym PSOUU w Elblągu przy ul. Szarych Szeregów 32, odbyło się spotkanie rodziców i nauczycieli.
„OREW dla autyzmu”. Celem spotkania było: przedstawienie metod i form pracy z dziećmi z autyzmem, zapoznanie rodziców z działalnością placówki, przedstawienie rodzicom kierunku podejmowanych oraz prowadzonych działań na rzecz wczesnej interwencji, terapii i pomocy rodzicom dzieci z autyzmem, a także powołanie oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu.

  Remigiusz Wyrzykowski Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 1667

Print Friendly, PDF & Email