Polska z Rosją – transgranicznie

Polska z Rosją – transgranicznie
Fot. Adminstrator

W jakim kierunku podąży współpraca transgraniczna Polski i Rosji w obszarze społecznym? To zaledwie jedno z pytań, jakie padały podczas VI Międzynarodowej konferencji z cyklu Forum Przyjaznego Sąsiedztwa. Tym razem dwudniowe spotkanie miało miejsce w Elblągu i Kadynach. Zgromadzenie w jednym miejscu przedstawicieli obu stron granicy było okazją również do nagrodzenia tych najlepiej ze sobą współpracujących.

Pierwszy dzień konferencji, zorganizowany w Bibliotece Elbląskiej, poświęcony był horyzontalnym zagadnieniom współpracy polsko-rosyjskiej. – Wagę i zasięg współpracy transgranicznej można dostrzec przede wszystkim w dwóch obszarach, tj. budowy społeczeństwa obywatelskiego i działań na rzecz zrównoważonego rozwoju regionów – zapewniał podczas swojego przemówienia Marek Gołkowski, konsul generalny RP w Kaliningradzie. – W tych sferach zawiera się zarówno rozwój infrastruktury komunalnej jak i turystycznej oraz przekształcenia społeczeństwa, pozwalające odnaleźć się we współczesnym świecie i lepiej odpowiadać na wyzwania współczesności, zarówno jednostkom tego społeczeństwa jak i organizacjom, które te jednostki społeczne łączą.

Obok wystąpień przedstawicieli strony polskiej i Obwodu, wiele miejsca poświęcono panelowi dyskusyjnemu pod hasłem „Współpraca transgraniczna w wymiarze społecznym Polska-Rosja – w jakim kierunku?”. Głos zabierali przede wszystkim: Ewa Gutowska – przewodnicząca Komisji
Współpracy Międzynarodowej, Aleksiej Ignatiew – dyrektor ds. programowych i rozwoju Agencji Rozwoju Regionalnego Obwodu Kaliningradzkiego, Dmitrij Czemakin – wiceminister w Ministerstwie ds. Rozwoju Terytoriów i Współpracy z Samorządami Rządu Obwodu Kaliningradzkiego FR  oraz Marek Gołkowski – konsul generalny RP w Kaliningradzie. Ważnym punktem tego dnia było także przyznanie nagrody w corocznym konkursie „Przyjazne sąsiedztwo”. Statuetki otrzymało Stowarzyszenie Kulturalne „Viva art” oraz jego partner po stronie rosyjskiej – Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Maria”. Nagrodę przyznano za podejmowanie wspólnych inicjatyw transgranicznych, które dały się poznać jako przykłady dobrej praktyki.

– Współpracujemy ze sobą od ośmiu lat, co wcale nie oznacza, że pomysły na wspólne działania nam się kończą – mówiła Teresa Miłoszewska ze Stowarzyszenia Kulturalnego „Viva art”. – Jesteśmy organizacjami, które pracują głównie z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną. Jest to obszar bardzo szeroki, w związku z czym również bardzo duże spektrum działań może być podejmowanych. Pomysłów mamy wiele, m.in. na spektakle teatralne, koncerty muzyczne, czy udział w międzynarodowych spotkaniach artystycznych.

Drugi dzień Forum przebiegał w formie warsztatów partnerskich zorganizowanych w Kadynach. W czterech grupach tematycznych – turystyka, młodzież, przedsiębiorczość, inne –  uczestnicy konsultowali projekty oraz wypracowywali kolejne koncepcje wspólnych działań, a także dopasowywali partnerów do ich realizacji.

Wspólne przedsięwzięcia podejmowane w obszarze działań transgranicznych możliwe są przede wszystkim dzięki źródłom finansowania, a tych – jak informuje Arkadiusz Jachimowicz, prezes ESWIP-u – jest wiele. Tylko w tym roku do Obwodu Kaliningradzkiego trafi ponad 130 mln dolarów. Pozyskiwanie środków ze wspólnej puli możliwe jest dzięki projektom. Wiedza Rosjan z zakresu ich pisania czy realizacji jest wciąż niewielka, stąd m.in. wspólny projekt Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych oraz Agencji Rozwoju Regionalnego. W ramach projektu „Aktywna współpraca. Przygotowanie podmiotów Obwodu Kaliningradzkiego do współpracy transgranicznej” strona polska edukowała organizacje pozarządowe oraz urzędników rosyjskich. – Spotkań było wiele m.in. w Zielonogradsku, gdzie uczyliśmy Rosjan działań projektowych od podstaw – mówi Arkadiusz Jachimowicz. – Wspaniałe było to, że w spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele urzędów oraz organizacji pozarządowych ze wszystkich rejonów Obwodu Kaliningradzkiego. Te osoby tak skutecznie ze sobą współpracują, że już teraz tworzą pewnego rodzaju nieformalna sieć współpracy. To jest bardzo pomocne przy podejmowaniu kolejnych działań.

Jak zapowiedział Andrzej Gawron, przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, w kolejnych latach większe środki będą przekazywane na podejmowanie współpracy transgranicznej trzech krajów: Litwy, Rosji i Polski. Promowane będą działania w obszarze m.in. współpracy na poziomie lokalnym, inwestycji w niewielką infrastrukturę drogową, ochrony środowiska, kreowania wspólnych produktów turystycznych. – Myślę, że te programy rzeczywiście pozwalają na zbliżenie i lepsze poznanie się społeczeństw obu stron granicy – mówił Andrzej Gawron.

Konferencja „Forum Przyjaznego Sąsiedztwa” zorganizowana została w ramach projektu „Aktywna współpraca. Przygotowanie podmiotów Obwodu Kaliningradzkiego do współpracy transgranicznej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu TACIS CBC.
  Jolanta Pietrusiewicz Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 3374

Print Friendly, PDF & Email