Polscy naukowcy wyizolowali koronawirusa z próbki pacjenta zero

Polscy naukowcy wyizolowali koronawirusa z próbki pacjenta zero
Fot. Pixabay

Zespół Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego – we współpracy z zespołem NIZP-PZH w Warszawie – wyizolował i scharakteryzował wirusa SARS-CoV-2 z próbki pobranej od pierwszego pacjenta z Polski, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem.

Badania w celu izolacji wirusa SARS-CoV-2 od kolejnych pacjentów są w toku.

– Takie badania są bardzo ważne dla celów śledzenia rozwijania się epidemii, jak również mają ogromną wartość naukową – podkreśla w informacji dla PAP dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie Grzegorz Juszczyk.

Charakterystyka szczepów wirusa pojawiających się na terenie naszego kraju umożliwi śledzenie rozprzestrzeniania się epidemii oraz identyfikację zmian wirusa w czasie i szybką reakcję na takie zmiany.

Dyrektor podkreśla, że obserwacja zmian może mieć istotne znaczenie w trakcie opracowywania leków, schematów leczenia oraz diagnostyki zakażeń.

– Wyizolowanie wirusa pozwoli także lepiej poznać jego biologię – podkreśla Juszczyk. Zapowiedział, że sekwencja genomu zostanie udostępniona w najbliższym czasie w publicznych bazach danych.

Badacze z wielu krajów dzielą się swoją wiedzą z innymi, aby jak najszybciej opracować leki, szczepionki i lepsze testy diagnostyczne na koronawirusa. Ustalono już np., że włoski szczep wirusa, różni się nieco od pierwotnej odmiany patogenu z Chin.

– Sekwencja uzyskanego izolatu wskazuje, że wirus przybył do nas z Niemiec – mówi Juszczyk. – Ma jednak pewne unikatowe cechy, które wskazują na dalsze zmiany i konieczność dalszych badan próbek od osób zakażonych – dodał.

Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)
Źródło: PAP – Nauka w Polsce
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email