Polacy pojadą na MŚ w Blind Tennisie

Polacy pojadą na MŚ w Blind Tennisie
Fot. Blind Tennis Polska (Facebook)

Dyscyplina ta jest dość młoda i mało kto o niej wie. Jest jednak grupa niewidomych, która rywalizuje w Blind Tennisie. Biało-czerwoni mają na swoim koncie kolejny sukces, bowiem kilka miesięcy temu zakwalifikowali się na Mistrzostwa Świata w Hiszpanii.

– Nie widzimy problemu! – tak można byłoby opisać naszą ekipę, zawodników Reprezentacji Polski w Blind Tennisie, czyli tenisie ziemnym dla osób niewidomych – przedstawiają się z humorem sportowcy.

Wywalczenie prawa startu na tak dużej imprezie jaką są MŚ, jest sporym osiągnięciem. Wyjazd do Hiszpanii wiąże się jednak z kosztami (podróż, zakwaterowanie, wyżywienie). Reprezentanci Polski zwrócili się o pomoc za pośrednictwem serwisu pomagam.pl.

– Pasja, energia, zaangażowanie – to nasze cechy, a tenis to dla nas nie tylko sport. To sposób na pokonywanie własnych barier i nieustanny rozwój. Reprezentacja Polski – brzmi dumnie i jesteśmy tego świadomi. Stoimy w przededniu kolejnej, fantastycznej możliwości, a historia ma chęć się powtórzyć. Ponownie mamy możliwość pokazania naszej formy na Mistrzostwach Świata – podobnie, jak dwa lata temu – nie kryją radości inicjatorzy zbiórki.

Wymaganą kwotę (20 tys. zł) udało się już zebrać, a nawet ją przekroczyć. Zbiórka trwała do 20 marca. Zebrane fundusze pozwolą na wyjazd 4 zawodników i trenera. Zbiórkę wsparło 349 osób.

Osoby niewidome grają w tenisa ziemnego specjalną piłką, wykonaną z gąbki, w środku znajduje się mniejsza piłeczka, podobna do golfowej, która wypełniona jest śrutem.

– Wszystko to działa jak dziecięca grzechotka. Piłka wydaje subtelny, ale bardzo charakterystyczny dźwięk, który zdradza wszystko – prędkość, kierunek i potencjalne miejsce lądowania. Dzięki temu nasz słuch i wyobraźnia pracują na gigantycznych obrotach, co daje nam szansę na wymianę piłek na korcie – wyjaśniają tenisiści.

Ta dyscyplina sportu swój początek miała w Japonii. Jej pomysłodawcą był niewidomy nastolatek. Japończyk Miyoshi Takei bardzo chciał móc zagrać w tenisa. Dostosował więc grę do potrzeb osób niewidzących poprzez wspomnianą piłeczkę i zmniejszenie wymiarów kortu.

Reprezentacja Polski w Blind Tennisie obecnie trenuje na kortach Klubu Tenisowego Legia, który wspiera sportowców poprzez bezpłatne udostępnianie bazy treningowej. Tegoroczne mistrzostwa świata w blind tennisie odbędą się w dniach 9-16 czerwca.

Fot. Blind Tennis Polska (Facebook)
Print Friendly, PDF & Email