Podziel się sobą - potrzebny szpik kostny dla 5-letniego Kubusia

Podziel się sobą - potrzebny szpik kostny dla 5-letniego Kubusia
Fot. DKMS

W Polsce co godzinę, ktoś słyszy diagnozę – nowotwór krwi. Słyszą ją rodzice małych dzieci, młodzież i dorośli. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na powrót do zdrowia jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego.

Niestety co piąty polski pacjent nie znajduje swojego bliźniaka genetycznego. Na początku lutego Kubuś i jego rodzice usłyszeli diagnozę, która wywróciła ich poukładane i spokojne życie o 180 stopni. Chłopiec musiał stanąć do ciężkiej walki z ostrą białaczką szpikową. 

Pod koniec stycznia u 5-letniego Kubusia zaczęły pojawiać się siniaki niewiadomego pochodzenia, było ich coraz więcej. To bardzo zaniepokoiło jego rodziców, którzy niezwłocznie pojechali do przychodni, aby wykonać morfologię. Zaledwie kilka godzin po pobraniu krwi, otrzymali telefon z informacją, że mają natychmiast stawić się do szpitala. W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym lekarze potwierdzili wstępną diagnozę – ostra białaczka szpikowa i zespół mielodysplastyczny. Od 6 lutego mały Kuba dzielnie walczy z dwoma ciężkimi chorobami, ale zapewnia swoich rodziców – Jestem twardy. Dam radę! 

10 minut online dla Kubusia 

Żeby zostać Dawcą potencjalnym, nie trzeba wychodzić z domu – wystarczy wejść na stronę https://www.dkms.pl/pl/zostan-dawca. Następnie zamówić bezpłatny pakiet rejestracyjny, do pobrania samodzielnego, bezbolesnego wymazu z wewnętrznej strony policzka. 

Link do rejestracji dla Kubusia : https://www.dkms.pl/pl/szukamy-dawcy-dla-kuby 

Poświęcenie tych kilku minut na rejestrację z czasu, który spędzamy online, może uratować życie małego Kuby, dla którego jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. 

– Kubuś obecnie poddawany jest chemioterapii a następnie będzie przyjmował lek, który ma za zadanie wzmocnić jej działanie – wyjaśnia Magdalena Trzcińska-Czura, mama Kubusia. – Kolejnym etapem po zakończonej chemioterapii jest obowiązkowy przeszczep szpiku, gdyż nie ma innego ratunku na zespoły mielodysplastyczne, które dotykają najczęściej osoby po 70 roku życia. Los chciał, że ta ciężka choroba dotknęła naszego pięciolatka –dodaje. 

Ludzki genotyp jest bardzo skomplikowany i może występować w ponad 5 miliardach kombinacji, a prawdopodobieństwo znalezienia zgodnego genetycznie dawcy dla potrzebującego pacjenta waha się od 1:20 000 a przy rzadkim kodzie genetycznym chorego nawet 1: kilku milionów.

– Marzeniem synka jest znaleźć swojego bliźniaka genetycznego. Proszę podaruj Kubusiowi szansę na życie – apeluje mama. Możesz pomóc Kubusiowi i innym pacjentom w walce z chorobą poprzez rejestrację jako potencjalny dawca szpiku. 

W bazie potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS zarejestrować może się ogólnie zdrowa osoba pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, która waży co najmniej 50 kg i nie ma zbyt dużej otyłości (wskaźnik BMI nie przekracza 40). Rejestracja do bazy Fundacji DKMS to tylko kilka minut – i parę prostych kroków, które dzielą nas od możliwości uratowania życia Kubusia – oraz wielu innych pacjentów. 

Joanna Bieganowska
Urząd Miejski w Gdańsku
Print Friendly, PDF & Email