Podlaskie: Cztery szpitale dostaną pieniądze na testy pacjentów przed planowymi przyjęciami

Podlaskie: Cztery szpitale dostaną pieniądze na testy pacjentów przed planowymi przyjęciami

Nadzorowane przez samorząd województwa podlaskiego szpitale w Białymstoku, Suwałkach i Choroszczy dostaną 433,3 tys. zł na testy na koronawirusa pacjentów przed planowymi ich przyjęciami. Pod koniec kwietnia dostały na ten sam cel 850 tys. zł.

Jak poinformował Urząd Marszałkowski w Białymstoku, dofinansowanie dostaną Białostockie Centrum Onkologii, szpitale wojewódzkie w Suwałkach i Białymstoku i szpital psychiatryczny w Choroszczy; w sumie będą mogły wykonać blisko 1,1 tys. testów na obecność koronawirusa u pacjentów przyjmowanych na inne oddziały niż zakaźne.

Pieniędzy powinno wystarczyć na cztery tygodnie, a testy pacjentów mają zapewnić bezpieczeństwo pracy personelu. W czterech placówkach, które otrzymają dofinansowanie testów, łącznie średnio rocznie jest hospitalizowanych ponad 80 tys. pacjentów, dysponują one w sumie ok. dwoma tysiącami łóżek i zatrudniają ok. trzech tysięcy pracowników.

Pod koniec kwietnia samorząd województwa podlaskiego przekazał na testy w tych samych szpitalach 850 tys. zł. Pozwoliło to wykonać w sumie 1,4 tys. badań na obecność COVID-19. Pieniądze pochodziły z budżetu tego regionu w ramach trzeciej części tzw. Podlaskiego Pakietu Zdrowotnego, czyli środków przeznaczanych przez samorząd województwa na wsparcie szpitali w walce z koronawirusem.

Cytowany w komunikacie marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki zapowiedział, że niedługo również szpital w Łomży będzie mógł z takiego dofinansowania skorzystać. Od dwóch miesięcy to jednak szpital o statusie placówki jednoimiennej zakaźnej, ale od 1 czerwca będzie tam sukcesywnie przywracana działalność innych oddziałów.

– Ustaliliśmy z dyrekcją szpitala, że po 1 czerwca zostanie oszacowana liczba planowych pacjentów. To pozwoli ustalić zapotrzebowanie na testy w łomżyńskim szpitalu – dodał Kosicki.

Robert Fiłończuk
Fot. Pixabay