Podaruj Szlachetną Paczkę

Podaruj Szlachetną Paczkę
Fot. Adminstrator

Molo Południowe i bulwar Nadmorski stały się w sobotę (16 listopada) miejscem niezwykłego marszu. Aleją przeszli wolontariusze i sympatycy akcji Szlachetna Paczka, która od wielu lat wspiera tych, którym zabrakło szczęścia. Marsz zbiegł się z opublikowaniem na stronie akcji historii tysięcy rodzin z całej Polski, do których w tym roku można zaadresować Szlachetną Paczkę.

Darczyńcą przygotowującym paczkę może zostać każdy – wystarczy wybrać rodzinę z internetowej bazy dostępnej na stronie i wspólnie ze znajomymi czy przyjaciółmi spełnić konkretne potrzeby, te najpilniejsze, ale i marzenia osób potrzebujących, o które często nie chcą nawet prosić. Inicjatywa łączy – jedną paczkę przygotowuje zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu osób.

Przez ostatnich kilka tygodni wolontariusze Szlachetnej Paczki odwiedzali rodziny dotknięte różnie pojmowaną biedą. Pytali o ich sytuację, najpilniejsze potrzeby oraz marzenia. W minioną sobotę pozyskane historie trafiły do internetowej bazy. Wtedy też w Gdyni oraz w kilkunastu innych miastach Polski odbyły się marsze, które miały na celu propagować ideę i zachęcić do udziału w akcji. Gdyński marsz odbył się na bulwarze Nadmorskim i Molo Południowym.

Szlachetna Paczka działa w myśl idei niesienia mądrej pomocy. To nie wyłącznie świąteczny prezent, ale przede wszystkim próba nawiązania relacji z drugim człowiekiem, który potrzebuje uwagi i zainteresowania. Ludzie dotknięci biedą odzyskują nadzieję na poprawę swojej sytuacji nie tylko dzięki pomocy materialnej, ale przede wszystkim dzięki temu, że ktoś ich dostrzegł i w nich uwierzył. Paczka umożliwia autentyczne spotkanie ludzi, którzy w innych okolicznościach prawdopodobnie nie mieliby okazji się poznać. Uświadamia, że zaledwie kilka ulic dalej mogą mieszkać osoby potrzebujące pomocy i wsparcia. W tym roku Szlachetne Paczki darczyńców trafią do rodzin z 648 rejonów w całym kraju.

Szlachetna Paczka to projekt społeczny o zasięgu ogólnopolskim. Pomoc materialna organizowana przez darczyńców przez kolejne tygodnie trafi do rodzin w jednym czasie podczas tzw. Weekendu Cudów. To wyjątkowy moment w roku, podczas którego potrzebujący otrzymują pomoc i zyskują nadzieję na trwałą zmianę swojego życia. Wolontariusze w tym roku będą przekazywali Szlachetne Paczki w dniach 7-8 grudnia.

Szlachetna Paczka to jeden z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce. Mądra pomoc trafia do najbardziej potrzebujących w ramach Paczki już od 18 lat. Tylko w zeszłym roku w działania Szlachetnej włączyło się ponad 635 tyś. osób, a łączna wartość pomocy materialnej przekazanej rodzinom w potrzebie przekroczyła 47 miliona złotych.

Przez ostatnie kilkanaście lat w różne aspekty działania Paczki włączyły się miliony osób, a łączna wartość pomocy przekazanej potrzebującym przekroczyła 339 mln zł. W niesienie mądrej pomocy angażują się także przedstawiciele świata publicznego. Tylko w zeszłym roku Szlachetną Paczkę tworzyli m.in. reprezentanci Polski w piłce nożnej, znani siatkarze, tacy jak Andrzej Wrona, siostry Radwańskie, Joanna Jędrzejczyk czy Olga Frycz.

Poczucie radości i szczęścia, jakie płyną z niesienia pomocy i wspólnego dzielenia się dobrem z potrzebującymi sprawiły, że Szlachetna Paczka stała się nową, okołoświąteczną tradycją Polaków.

Szczegóły akcji dostępne są na szlachetnapaczka.pl.

Źródło: gdynia.pl
Fot. mat. prasowe „Szlachetnej Paczki”
Print Friendly, PDF & Email