Po zmianie zasad kwarantanny skontrolowano 21 tys. osób przybywających ze Strefy Schengen

Po zmianie zasad kwarantanny skontrolowano 21 tys. osób przybywających ze Strefy Schengen
Fot. Państwowa Straż Pożarna (Facebook)

Przez pierwsze dwa dni obowiązywania nowych zasad kwarantanny granicznej służby skontrolowały ponad 21 tys. osób przybywających do Polski ze Strefy Schengen – wynika z danych, które podał PAP wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki. Tylko w środę kontrole objęły ponad 12 tys. osób.

W nocy z poniedziałku na wtorek weszło w życie rozporządzenie, zgodnie z którym przyjeżdżający do Polski z państw Strefy Schengen obejmowani są kwarantanną, chyba że mają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa sprzed maksymalnie 48 godzin, są ozdrowieńcami lub zaszczepili się przeciw COVID-19. Z obowiązku tego zwolnieni są m.in. pracownicy transgraniczni (chyba że przylecieliby samolotem), kierowcy zawodowi i wielu innych.

Od tego czasu podróżnych przekraczających wszystkie granice lądowe stanowiące granice wewnętrzne UE, granicę morską (połączenia promowe) i przylatujących z Schengen, sprawdzają patrole Straży Granicznej i Policji, a także KAS i Inspekcji Transportu Drogowego. Patrole na granicach z Czechami i Słowacją kontrolują podróżnych nawet dłużej, bo reżim sanitarny przy wjeździe z tych państw zaostrzono 27 lutego.

Z danych przekazanych przez Grodeckiego wynika, że we wtorek i w środę łącznie skontrolowano 21 023 podróżnych. Tylko w środę kontrole sanitarne objęły 12 155 osób.

Na granicy lądowej i morskiej w ciągu doby sprawdzono 8 613 osób. 3 015 z nich nie miało negatywnego testu, z czego 2 272 osoby skorzystały z przewidzianych w przepisach zwolnień, a 450 osób zrezygnowało z podroży do Polski. Pozostali trafili na kwarantannę. Najwięcej kontroli przypadło na granicy z Niemcami – tam skontrolowano 5 138 podróżnych. Testu nie miało 1 229 osób, z czego 793 osoby skorzystały ze zwolnień, a 330 osób zawróciło.

Na lotniskach w środę skontrolowano natomiast 3 542 osoby, które przyleciały ze Strefy Schengen. Tam testu nie miało 1190 osób. 713 osób skorzystało ze zwolnień, a 477 osób objęto kwarantanną.

W środę na granicach kontrole sanitarne prowadziło 35 posterunków stałych i 72 doraźne, zmieniające miejsce działań w zależności od potrzeb. Zaangażowanych w nie było ponad 400 funkcjonariuszy. Z kolei na lotniskach pasażerów sprawdzało 53 mundurowych z SG.

Zasady kwarantanny granicznej dotyczą podróżujących każdego rodzaju transportem, również przekraczających granicę pieszo. W przypadku przybywających spoza Strefy Schengen na kwarantannę kierowany jest każdy podróżny i nie zwalnia go test wykonany w kraju, z którego przybywa. Wszyscy mogą za to wykonać test w Polsce i skrócić kwarantannę, jeśli wynik będzie negatywny. (PAP)

Agnieszka Ziemska
Print Friendly, PDF & Email