Po awizo bez dowodu

Po awizo bez dowodu
Fot. Pixabay

Znalazłeś w skrzynce awizo? Wybierasz się na pocztę po odbiór przesyłki. Już od dziś (23 kwietnia) nie musisz mieć przy sobie dowodu osobistego, wystarczy twój smartfon.

Jak zapowiada Ministerstwo Cyfryzacji, do potwierdzenia tożsamości odbierającego przesyłkę wystarczy telefon z bezpłatną aplikacją mObywatel, która posiada w sobie usługę mTożsamość. Ta aplikacja to oficjalna rządowa aplikacja na smartfony, która gromadzi mobilne dokumenty.

Funkcja mTożsamość korzysta z aktualnych danych tożsamości, które znajdują się w rejestrach państwowych: imion, nazwiska, daty urodzenia, numeru PESEL, zdjęcia, terminu ważności, numeru dowodu, informacji, kto wydał dokument. Dane te można w każdej chwili wyświetlić na ekranie smartfona.

Ministerstwo zastrzega jednak, by mieć świadomość, że aplikacja nie zastąpi nam dowodu osobistego w każdej sytuacji. Aby aktywować aplikację po pobraniu np. ze Google Play, potrzebny jest profil zaufany.

Jak mówił minister cyfryzacji Marek Zagórski, mTożsamość i mObywatel adresowany jest przede wszystkim do młodych ludzi, którzy, podobnie jak wielu dorosłych, w obecnych czasach, mogą zapomnieć portfela czy kluczy do mieszkania, ale nie telefonu. Stąd też kolejne projektowane przez Ministerstwo Cyfryzacji aplikacje będą szły właśnie w tym kierunku: większość funkcji dostępnych obecnie np. na ePUAPie będzie przenoszona na smarftony. Już dziś aplikacja ta posiada funkcję mLegitymacja szkolna, która honorowana jest m.in. przez PKP. Niebawem ma pojawić się tam również opcja dla legitymacji studenckich i e-recepty i wiele innych.

Więcej o mObywatel i zawartych w niej funkcjach przeczytać można TUTAJ

Print Friendly, PDF & Email