Płock: Koronawirus u jednego z pracowników szpitala miejskiego. 37 osób na kwarantannie

Płock: Koronawirus u jednego z pracowników szpitala miejskiego. 37 osób na kwarantannie
Fot. Pixabay

W związku z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem u jednego z pracowników Szpitala Miejskiego św. Trójcy w Płocku (Mazowieckie) kwarantanną domową objęto 37 osób, głównie lekarzy i pielęgniarek. Wykonywane są badania w kierunku koronawirusa, także u pacjentów. Jak dotąd, wyniki są ujemne.

Takie informacje o aktualnej sytuacji w Szpitalu Miejskim św. Trójcy przekazał w poniedziałek podczas wideoczatu prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Przypomniał, że zakażenie koronawirusem u jednej z pracownic placówki potwierdzono w sobotę – w związku z tym, decyzją sanepidu, wstrzymane są tam do odwołania nowe przyjęcia pacjentów oraz planowe zabiegi, a także odwiedziny u hospitalizowanych.

Szpital Miejski św. Trójcy w Płocku od 2007 r. działa jako Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej – Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej (PZOZ).

– Osoby, które miały bezpośredni kontakt z osobą zarażoną musiały iść na kwarantannę. Tych osób było 37. Większość to lekarze i pielęgniarki. Zarząd musiał doprowadzić do sytuacji, w której szpital dalej będzie funkcjonował – powiedział w poniedziałek prezydent Płocka. Jak dodał, obecnie na terenie placówki wykonywane są sukcesywnie badania w kierunku koronawirusa, w zależności od terminu ostatniego kontaktu poszczególnych osób z pracownikiem zakażonym.

– Dotychczas takich badań wykonano blisko 80. Wszystkie te, które już mamy, są ujemne. I to jest bardzo dobra informacja, że na ten moment nie możemy potwierdzić, iż jest to jakieś duże ognisko koronawirusa – przekazał w trakcie wideoczatu Nowakowski. Uściślił przy tym, że w całym Płocku aktualnie zakażenie koronawirusem potwierdzono w sumie u 7 osób – jedna z nich to właśnie pracownik Szpitala Miejskiego św. Trójcy.

W związku z sytuacją w tej placówce, jak przekazał prezydent Płocka, pacjenci są planowo wypisywani z części oddziałów – chorób wewnętrznych, pediatrii, psychiatrii i neonatologii, natomiast w przypadku pozostałych oddziałów wypisy odbywają się tylko u pacjentów, u których uzyskano dotąd ujemny wynik badania w kierunku koronawirusa. Normalnie działają filie PZOZ na terenie miasta, np. przychodnie czy ośrodek rehabilitacji i zakład opiekuńczo-leczniczy oraz centrum zdrowia psychicznego.

Szpital św. Trójcy w Płocku jest jednym z najstarszych w Polsce. Powstał w 1405 r. jako dom gościnny dla ubogich, ufundowany przez księżną Aleksandrę, siostrę Władysława Jagiełły i żonę księcia płockiego Ziemowita IV. W 2003 r. rada miasta Płocka podjęła decyzję o utworzeniu w szpitalu spółki na bazie istniejącego wówczas samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej. Proces restrukturyzacji rozpoczął się w 2004 r. W 2005 r. podjęło decyzję o utworzeniu niepublicznego zakładu – PZOZ. W tej formule placówka świadczy usługi medyczne od stycznia 2007 r.

Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email