Plan powrotu do „nowej normalności”

Plan powrotu do „nowej normalności”
Fot. Krystian Maj / KPRM

Dziś wieczorem premier wraz z ministrem zdrowia przedstawili plan stopniowego „odmrażania” życia gospodarczego i społecznego. Pierwszy etap powrotu do „nowej normalności” będzie miał miejsce już 20 kwietnia. Co się wtedy zmieni?

– W ramach tej nowej rzeczywistości chcemy zaproponować dziś nowe reguły. W symboliczny sposób można nazwać tę nową regułę zasadą trzech I: jest to izolacja, identyfikacja i informatyzacja – mówił dziś na wstępie konferencji prasowej premier Morawiecki.

Izolacja, to zachowanie tego bezpiecznego dystansu, noszenie maseczek, unikanie spotkań z ludźmi; identyfikacja to skuteczniejsze wyłapywanie ludzi chorych lub mających kontakt z osobą chorą.

– Trzecie „I” to informatyzacja, jak najwięcej pracy zdalnej, tam gdzie można ją wykonywać, jak najwięcej cyfrowych procesów, po to by nie musieć wchodzić w bezpośredni kontakt pomiędzy poszczególnymi osobami […] Od 20 kwietnia przystępujemy do nowego etapu, stopniowego zdejmowania pewnych obostrzeń i tak w ramach tego całego zestawu powrotu do nowej normalności czy do nowej rzeczywistości gospodarczej, mamy kilka takich nowych komunikatów. Po pierwsze: otwarcie lasów i parków, przy czym nie traktujmy tego jako zaproszenia do uprawiania niekontrolowanej rekreacji – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Co zmieni się w pierwszym etapie?

Jak już zostało wspomniane – od 20 kwietnia będzie można wejść do lasów i parków, dozwolona będzie rekreacja. Należy jednak zaznaczyć, że nadal zamknięte będą place zabaw.

Zmieniają się także zasady dotyczące handlu i usług. W sklepach do 100 mkw będą mogły przebywać jednocześnie cztery osoby na stanowisko kasowe, natomiast w sklepach powyżej 100 mkw. 1 osoba na powierzchni 15 mkw.

Podobne obostrzenia będą obowiązywały w miejscach kultu religijnego, w których będzie mogła przebywać jedna osoba na 15m2 powierzchni (wyłączając osoby sprawujące obrzęd religijny a także pracowników firm pogrzebowych podczas uroczystości pogrzebowych).

– Jesteśmy w sytuacji absolutnie bez precedensu. Trzeba zastrzec możliwość, że jeśli szybciej będzie się wypłaszczać krzywa zarażeń, to będziemy mogli przyspieszać łagodzenie reguł społecznych i gospodarczych, ale jeżeli nie, to będziemy czekać dłużej – mówił premier.

Od 20 kwietnia z ograniczenia przemieszczania się bez dorosłego wyłączone będą osoby powyżej 13. roku życia.

Ponadto nadal obowiązuje zachowanie 2 metrów odległości w przestrzeni publicznej, zakrywanie ust i nosa, a także dezynfekcja rąk w miejscach gromadzenia się ludzi, między innymi w sklepach.

Przedstawiony dziś plan zakłada, że (w nieokreślonej jeszcze przyszłości) możliwe będzie stopniowe łagodzenie kolejnych rygorów.

– Przez najbliższy czas musimy nauczyć się żyć z podstawowymi zasadami epidemii. Ten plan nie ma konkretnych dat. Nasi sąsiedzi podawali różne daty. My ich świadomie nie podajemy, bo jest to zależne od liczby zachorowań – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski. I jak dodał, ważne by zasłaniać twarz w miejscach publicznych, dezynfekować ręce i powierzchnie, zachowywać dystans i  przebywać na kwarantannie lub w izolacji i chronić osoby najsłabsze, chore oraz starsze. – To te zasady, z którymi musimy się nauczyć żyć – zaznaczył szef resortu zdrowia.

– Od tego na ile będziemy zachowywali ten dystans i reguły sanitarne zależy, czy będziemy mogli przejść do kolejnego etapu. Byłoby nieuczciwe mówienie państwu, że z konkretną datą pozwolimy na konkretny typ działalności – wskazał Łukasz Szumowski.

Jak będą wyglądały trzy następne etapy znoszenia ograniczeń?

W drugim etapie rząd planuje otwarcie sklepów budowlanych w weekendy a także hoteli i innych miejsc noclegowych. Ponadto otwarte maja zostać także instytucje kultury, takie jak biblioteki, muzea i galerie sztuki.

Trzeci etap to otwarcie gastronomii prowadzonej stacjonarnie (z pewnymi ograniczeniami sanitarnymi), ponadto otwarcie zakładów fryzjerskich, solariów kosmetycznych i sklepów w galeriach handlowych. W tym etapie planowany jest także powrót wydarzeń sportowych do 50 osób w otwartej przestrzeni (bez udziału publiczności). Trzeci etap to również organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3 (z ustaloną maksymalną liczbą dzieci w jednej sali).

– Regulacje dotyczące szkół i uczelni będziemy państwu przedstawiać w oddzielnym komunikacie, wspólnie z panem ministrem Piontkowskim – wskazał minister Szumowski.

W czwartym etapie planowane jest otwarcie salonów masażu, solariów, siłowni i klubów fitness  a także kin i teatrów (w nowym reżimie sanitarnym).

Podczas konferencji prasowej padło także pytanie o organizację imprez masowych, których powrót w żadnym z etapów nie został ujęty. Te – jak zaznaczył minister zdrowia – wrócą na samym końcu.

Fot. Krystian Maj / KPRM
Print Friendly, PDF & Email