Pinkas: Szczepionka na koronawirusa będzie dostępna na rynku prawdopodobnie w tym roku

Pinkas: Szczepionka na koronawirusa będzie dostępna na rynku prawdopodobnie w tym roku
Fot. Pixabay

Prowadzimy działania, żeby szczepionka na koronawirusa była dostępna dla tych Polaków, którzy będą chcieli się zaszczepić – powiedział dziś główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas. Dodał, że prawdopodobnie jeszcze w tym roku będzie ona dostępna na rynku.

Szef GIS podczas konferencji poświęconej szczepieniom przeciw grypie podkreślił, że rok 2020 jest rokiem pandemii COVID-19, w którym jesteśmy narażeni na patogeny.

– Boimy się, żeby nie było kumulacji zagrożeń, żeby wirus grypy nie spotkał się z wirusem SARS-CoV-2, żeby nie było problemów diagnostycznych – mówił Pinkas.

Podkreślił, że w tym czasie powinniśmy zadbać nie tylko o siebie, ale przede wszystkim o tych, którzy są najsłabsi. Wskazał m.in. na osoby starsze, z chorobami przewlekłymi czy z wieloma chorobami.

– To nasi bliscy, nasi dziadkowie, nasi rodzice. Zadbajmy o nich. Bądźmy w tym roku wyjątkowo odpowiedzialni – zaapelował.

Pinkas zaznaczył, że w tym roku powinniśmy pamiętać też o szczepieniach przeciwko grypie.

– To rok szczególny, w którym powinniśmy pamiętać, żebyśmy byli zaszczepieni na grypę i być może w przyszłości powinniśmy zaszczepić się na covid, jeżeli będziemy mieli dostępną szczepionkę, a wygląda na to, że jeszcze w tym roku prawdopodobnie będzie dostępna na rynku. Tutaj także, wspólnie z Ministerstwem Zdrowia, prowadzimy działania, żeby szczepionka była dostępna dla tych Polaków, którzy będą chcieli się zaszczepić – powiedział szef GIS.

Dodał, że szczepionka będzie dostępna „dla tych najbardziej rozważnych, najbardziej odpowiedzialnych, tych, którzy nie są egoistami, ponieważ szczepimy się nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla innych”.

Karolina Kropiwiec, Katarzyna Lechowicz-Dyl
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email