Pierwsze Damy Polski i Litwy odwiedziły wileńskie hospicjum

Pierwsze Damy Polski i Litwy odwiedziły wileńskie hospicjum
Fot. Adminstrator

Jedyne hospicjum na Litwie prowadzone jest przez polską zakonnicę, siostrę Michaelę Rak. Agata Kornhauser-Duda poznała niezwykłą rodaczkę, personel placówki i wolontariuszy podczas wizyty w Wilnie zimą 2018 roku. W czwartek, wspólnie z Pierwszą Damą Litwy, miała okazję osobiście pogratulować utworzenia kolejnego, bardzo wyczekiwanego ośrodka hospicyjnego: dla dzieci.

Andrzej Duda z małżonką do piątku przebywali z wizytą w Republice Litewskiej. W czwartek Pierwsze Damy obu krajów odwiedziły Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie, będące pierwszą i jedyną tego typu placówką na Litwie. Panie obejrzały nowopowstałą część budynku, w której w lutym 2020 r. ma rozpocząć działalność hospicjum dla dzieci. Trwająca inwestycja już sprawia ogromne wrażenie.

Początkowo Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego zajmowało się opieką nad pacjentami paliatywnymi w ich domach, starając się jednocześnie o utworzenie hospicjum zapewniającego chorym całodobową opiekę. Obecnie prowadzi Oddział Stacjonarny i Hospicjum Domowe, a od rozpoczęcia działalności ośrodek pomógł ponad 3 tysiącom osób.

Pierwsze Damy zapoznały się z niełatwą historią powstania hospicjum, jego działalnością, perspektywami i potrzebami. Siostra Michaela Rak już zapowiedziała kolejne wydarzenia mające pomóc placówce w zebraniu środków na dokończenie powstającego hospicjum dla dzieci.

Cieszący się wielkim zaufaniem chorych i ich rodzin ośrodek funkcjonuje i rozwija się dzięki niezwykłemu zaangażowaniu jego założycielki, ale także personelu, wolontariuszy i darczyńców. Hospicjum współpracuje z młodzieżą szkolną, a odbywający karę więźniowie pobliskiego zakładu karnego także włączają się w pomoc osobom terminalnie chorym. Obecnie z hospicjum współpracuje 120 wolontariuszy, którzy angażują się na różnych płaszczyznach, wspierając pracę lekarzy, pielęgniarek, pomocy pielęgniarskiej, pracownika socjalnego, psychologa i pracowników biurowych.

Oprac. Red.
Źródło: prezydent.pl
Fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP
Print Friendly, PDF & Email