Pielęgniarki i położne wystawią recepty

Pielęgniarki i położne wystawią recepty
Fot. Adminstrator

1 stycznia 2016 roku pielęgniarki i położne nabyły prawo do wystawiania recept na produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne oraz do wystawiania skierowań na ba dania diagnostyczne. Na co powinni zwrócić uwagę farmaceuci.

Uprawnienia w zakresie wystawiania recept przez pielęgniarki i położne szczegółowo opisuje art. 15a ustawy z 15 lipca 2011 roku o zawodach pielęgniarki i położnej. Zgodnie z brzmieniem tegoż artykułu pielęgniarki i położne podzielono na dwie grupy:

a) pielęgniarka i położna posiadająca dyplom ukończenia studiów II st . tj zakończonych uzyskaniem tytułu magistra lub pielęgniarki i położna posiadająca tytuł specjalisty w swych dziedzinach, będą mogły w ramach samodzielnego wykonywania świadczeń ordynować leki zawierające substancje zgodnie z w/w wykazem, środki spożywcze spż wskazane w wykazie, ordynować określone wyroby medyczne (wystawiać na n ie recepty lub zlecenia) oraz wystawiać recepty w ramach kontynuacji realizacji z leceń lekarskich.

b) pielęgniarka i położna posiadająca ukończone studia I st. (bez tytułu magistra) będzie mogła wystawiać recepty na leki oraz środki spożywcze spż tylko w ramach kontynuacji realizacji zleceń lekarskich. Obie grupy uprawnione będą mogły wystawiać recepty dla pacjentów z uprawnieniami dodatkowymi o których mowa w art. 43–46 ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych z 2004 roku, t j.: IB, ZHD, IW i pozostałe.

Z wykazu leków, które będą mogły ordynować pielęgniarki i położne wyłączone są:
– substancje bardzo silnie działające tzw. Wykaz A
– środki odurzające i substancje psychotropowe wszystkich grup
– leki robione

Rozporządzenie w sprawie recept wystawianych przez pielęgniarki i położne ma brzmienie niemal identyczne jak rozporządzenie w sprawie recept lekarskich z kilkoma wyjątkami dotyczącymi samego druku recepty i zasad wydawania leków.

Najważniejsze elementy wystawionych recept przez pielęgniarki i położne, na które należy zwrócić uwagę:

– Recepty te mogą być przepisywane na okres 120 dniowego stosowania

– Cechą charakterystyczną takiej recepty jest unikalny numer nadawany przez OW NFZ. Numer recepty wystawianej przez pielęgniarki i położne będzie rozpoczynał się od cyfr 03, a na pozycji 21 będą – dla grupy „a”, cyfra 5 – dla grupy ‘b”, cyfra 6 (w ramach kontynuacji leczenia).

– Dodano możliwość dzielenia opakowań refundowanych leków do nebulizacji, wystawionych przez pielęgniarki i położne

– Dodano możliwość wystawienia do 4 recept na następujące po sobie okresy stosowania, nieprzekraczające łącznie 120 dni

– Nadano możliwość wystawiania recept pro auctore , pro familiae – tylko grupa „a”

– Pozostawiono możliwość wystawiania przez farmaceutę odpisów do recept wystawianych przez pielęgniarki i położne

– Recepty wystawiane w ramach kontynuacji zlecenia lekarskiego mogą zawierać adnotację NZ (nie zamieniać), jeżeli lekarz zawarł taką adnotację w dokumentacji medycznej pacjenta.

Przypuszczalny czas pojawienia się w aptekach recept wystawianych przez pielęgniarki to koniec pierwszego kwartału 2016 roku po zakończonych kursach specjalistycznych w zakresie ordynowania leków i wystawiania.

  www.rynekaptek.pl, fot. www.mgr.farm.pl Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 13428

Print Friendly, PDF & Email