Penderecki & Lutosławski – nowa płyta Karoliny Nowotczyńskiej

Penderecki & Lutosławski – nowa płyta Karoliny Nowotczyńskiej
Fot. Adminstrator

Można o nich powiedzieć „pianista i skrzypaczka”, ale można też „solowy duet na miarę Krzysztofa Pendereckiego i Witolda Lutosławskiego”. Po ponad roku wspólnej gry Łukasz Chrzęszczyk i Karolina Nowotczyńska poszli o krok dalej i nagrali płytę z utworami polskich mistrzów partytury. Premiera w listopadzie.

Na płycie znalazły się takie utwory, jak II sonata na skrzypce i fortepian Pendereckiego oraz Partita, Subito, Recitativio e arioso i Kołysanka dla Anny Sophie Lutosławskiego. II Sonata… to przykład kompozytorskiej symetrii, niepozbawiony jednak „kawiarnianego” nastroju.

Pozostałe utwory pozostają odzwierciedleniem wykonawczych zainteresowań Lutosławskiego, który do 19. roku życia grał na skrzypcach, zaś w roli pianisty występował jeszcze w czasach powojennych. Jako kompozytor, nie wystrzegał się muzycznych żartów – prezentując wspomnianą Kołysankę… Anne-Sophie Mutter, stwierdził „Poczytaj to, kiedy nie będziesz mogła spać”. Jak utwór będący najbardziej uroczym środkiem nasennym od czasów Bacha zabrzmi w wykonaniu artystów? Przekonamy się już niebawem…

Print Friendly, PDF & Email