Pełnomocnik zgodny z Konstytucją!

Pełnomocnik zgodny z Konstytucją!
Fot. Adminstrator

28 października Trybunał Konstytucyjny zaakceptował istniejące w znowelizowanej ustawie o ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego przepisy dotyczące umożliwienia głosowania przez pełnomocnika osobom z niepełnosprawnością i po 75. roku życia. Tym samym orzeczono, że nowelizacja ta jest zgodna z Konstytucją i nie narusza fundamentalnej  zasady prawa wyborczego – bezpośredniości.

Wniosek o zbadanie nowelizacji ustawy o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy o referendum ogólnokrajowym oraz ustawy Ordynacja Wyborcza do Parlamentu Europejskiego złożył 5 marca br. Prezydent Lech Kaczyński.  Jego zdaniem, udzielenie pełnomocnictwa przez osobę ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności pełnomocnictwa do głosowanie mogło być naruszeniem Konstytucji  a  ściślej mówiąc koronnej zasady prawa wyborczego – zasady bezpośredniości.

Decyzja Trybunału jest pierwszym krokiem do uregulowania prawnego dotyczącego instytucji pełnomocnika.

– To z kolei otwiera drogę, abyśmy mogli powoływać się na ten casus i domagać się umieszczenia podobnych rozwiązań w ordynacji wyborczej do Sejmu i Senatu, do władz samorządowych czy w wyborach prezydenckich. Zapewne jeszcze długo będziemy czekać na głosowanie korespondencyjne i przez internet, ale pełnomocnik jest tym pierwszym rozwiązaniem, które daje szansę na udział w wyborach osobom z niepełnosprawnością, które są z tych wyborów wykluczone – powiedział Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Źródło: niepełnosprawni.pl  Oprac. RS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 4457

Print Friendly, PDF & Email