Paraolimpiada. Bezkonkurencyjni Chińczycy, Polska na 13 miejscu

Paraolimpiada. Bezkonkurencyjni Chińczycy, Polska na 13 miejscu
Fot. Adminstrator

W Pekinie rywalizowało ok. 4000 niepełnosprawnych sportowców ze 148 krajów. Polskę reprezentowało 91 zawodniczek i zawodników. Dorobek naszych paraolimpijczyków to w sumie 30 medali: 5 złotych, 12 srebrnych i 13 brązowych. Polska zajęła 13 miejsce w klasyfikacji generalnej według liczby zdobytych medali i 18 według ich wartości.

Najwięcej medali Polacy zdobyli w  lekkoatletyce – jedenaście i pływaniu – dziesięć. Wywalczyliśmy jeszcze trzy medale w tenisie stołowym i po dwa w podnoszeniu ciężarów, szermierce na wózkach i w kolarstwie szosowym. Bezkonkurencyjni byli Chińczycy zdobywając łącznie 211 medali, w tym aż 89 złotych. Drudzy w kwalifikacji Brytyjczycy zdobyli prawie o połowę mniej krążków, bo „tylko” 102.

Nasi reprezentanci wywalczyli 30 krążków, co dało im dobre 13 miejsce. Największe sukcesy z Polaków odniosły pływaczki Katarzyna Pawlik i Joanna Mendak. Pierwsza zdobyła 4 medale, druga zaś 3. Dobrze spisała się także tenisistka stołowa Natalia Partyka, która uczestniczyła również w zmaganiach z pełnosprawnymi w Pekinie; tam nie zdobyła medalu jednak na paraolimpiadzie wywalczyła dwa: złoty i srebrny.

Drugą zawodniczką mającą za sobą starty w pekińskiej olimpiadzie ogólnej jest pływaczka z RPA Natalie du Toit, która w paraolimpiadzie zdobyła pięć złotych medali. Lepszy okazał się od niej tylko Australijski pływak Matthew Cowdrey, który aż osiem razy stawał na podium i aż piec razy na najwyższym jego stopniu. Tylko trzy razy musiał uznać wyższość rywali zadowalając się drugim miejscem.

Nie można zapomnieć o 21- letnim biegaczu z RPA, który wywalczył trzy złote medale na Paraolimpiadzie w Pekinie a jest nim Oscar Pistorius. Tego zawodnika pamiętamy między innymi z walki o udział w igrzyskach pełnosprawnych. Przypomnijmy, że Oscar Pisttorius w wieku jedenastu miesięcy z powodu wrodzonych wad genetycznych (brak kości strzałkowych) został pozbawiony nóg poniżej kolan. Ostatecznie Trybunał Arbitrażowy przy Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim orzekł, że Oscar Pistorius może wystąpić na olimpiadzie w Pekinie. Jednak nie udało mu się uzyskać minimum olimpijskiego – zabrakło mu 0,7 s. Jednak na paraolimpiadzie nie było na niego mocnych. Wygrał biegi na 100 i 200 m, a dodatkowo na dystansie 400 m wygrywając pobił rekord świata.

Nie obyło się również bez oszustów, którzy stosowali nie dozwolone środki. Po badaniach antydopingowych wykryto w organizmie niemieckiego koszykarza  Ahmeta Coskuna  obecność specyfiku o nazwie finasteryd, który jest stosowany jako środek osłonowy zapobiegający wykryciu sterydów anabolicznych. Także Pakistański sztangista Naveed Ahmed Butt został zawieszony  na dwa lata po wykryciu u niego śladów stosowania sterydów.

Medale dla Polski zdobyli:
Złote:

Marcin AWIZEN – Lekkoatletyka – Bieg na 800m mężczyzn
Katarzyna PAWLIK – Pływanie – 400m stylem dowolnym
Andrzej ZAJĄC, Dariusz FLAK – Kolarstwo indywidualne mężczyzn
Joanna MENDAK – Pływanie – 100m motylkiem

Srebrne medale:
Justyna KOZDRYK – Podnoszenie ciężarów – Kobiety 44kg
Katarzyna PAWLIK – Pływanie – 100m stylem dowolnym
Tomasz BLATKIEWICZ – Lekkoatletyka – Pchnięcie kulą mężczyzn
Paulina WOZNIAK – Pływanie – 100m na grzbiecie
Krzysztof SMORSZCZEWSKI – Lekkoatletyka – Pchnięcie kulą mężczyzn
Joanna MENDAK – Pływanie – 200m stylem mieszanym
Malgorzata GRZELAK, Natalia PARTYKA, Katarzyna PITRY – Drużynowy tenis stołowy
Paweł PIOTROWSKI – Lekkoatletyka – Rzut oszczepem mężczyzn
Damian PIETRASIK – Pływanie – 100m na grzbiecie
Piotr GRUDZIEN – Tenis stołowy
Alicja FIODOROW – Lekkoatletyka – Bieg na 200m kobiet
Katarzyna PAWLIK – Pływanie – 50m stylem dowolnym

Brązowe medale :
Radosław STANCZUK – Szermierka na wózkach mężczyzn
Dariusz PENDER – Floret mężczyzn
Renata CHILEWSKA – Lekkoatletyka – Pchnięcie kulą kobiet
Joanna MENDAK – Pływanie – 100m stylem dowolnym
Renata CHILEWSKA – Lekkoatletyka – Rzut oszczepem kobiet
Krzysztof KOSIKOWSKI,  Artur KORC – Kolarstwo mężczyzn na czas
Paweł PIOTROWSKI – Pchnięcie kulą mężczyzn
Grzegorz POLKOWSKI – Pływanie – 100m stylem dowolnym
Katarzyna PAWLIK – Pływanie – 200m stylem mieszanym
Mirosław PYCH – Lekkoatletyka – Rzut oszczepem mężczyzn
Alicja FIODOROW – Lekkoatletyka – Bieg na 100m kobiet
Ryszard ROGALA – Podnoszenie ciężarów – Mężczyźni 90kg
Ewa ZIELINSKA – Lekkoatletyka – Skok w dal kobiet .

Na zdjęciu: Katarzyna Pawlik  Oprac. DP Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 2794

Print Friendly, PDF & Email