Parada Schumana w Warszawie jest dzisiaj

Parada Schumana w Warszawie jest dzisiaj

Dzisiaj, w sobotę 8 maja, rozpoczynają się  XVII Polskie Spotkania Europejskie 2010. O godzinie 12.00 z Placu Zamkowego wyruszy kolorowa Parada Schumana – ”ojca” Unii Europejskiej. – Jak co roku – piszą organizatorzy – zmierzamy w stronę Miasteczka Europejskiego – Nowy Świat staje się na jeden dzień Europejskim Światem. Polska Fundacja im. Roberta Schumana zaprasza również do udziału w wydarzeniach towarzyszących, które rozplanowanych od  4  do 9 maja 2010 roku w Warszawie.

Podczas tegorocznych Polskich Spotkań Europejskich,  każdy może znaleźć coś interesującego dla siebie – debaty polityczne, prawybory prezydenckie, stoiska pełne niespodzianek, europejskie zabawy dla dzieci, wystawy i oczywiście na Paradę Schumana. Fundacja wspólnie z partnerami przygotowała moc atrakcji przybliżających sprawy europejskie – quizy, konkursy, występy artystyczne, rozmowy z ekspertami.

Spotkanie na Placu Zamkowym zainaugurują Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz były premier Tadeusz Mazowiecki.

W tym roku przede wszystkim uwaga ma być skierowana na osoby niepełnosprawne. Celem parady jest ukazanie problemu niepełnosprawności i możliwości integracji. W ramach Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym temat niepełnosprawności będzie na pierwszym miejscu.

Program XVII Polskich Spotkań Europejskich:

Sobota, 8 maja Debata Dla Europy. Czy Europa potrzebuje nowego Planu Schumana?, godzina 10.00,  Zamek Królewski

Z okazji sześćdziesiątej rocznicy ogłoszenia Planu Schumana pytamy, czy Europa potrzebuje nowego planu na miarę tego z 1950 roku. Odpowiedzi szukać będą: Komisarz UE Janusz Lewandowski, Premier Tadeusz Mazowiecki oraz Minister Finansów Jacek Rostowski.

Sobota,  8 maja, Parada Schumana, Plac Zamkowy, godzina 12.00

Parada Schumana jest najbardziej znaną częścią Polskich Spotkań Europejskich, które Fundacja Schumana organizuje już po raz siedemnasty. Barwny pochód wyruszy o godzinie 12.00 z Placu Zamkowego i przejdzie Traktem Królewskim do Nowego Światu, gdzie czekać będzie Miasteczko Europejskie.

Sobota,  8 maja, Miasteczko Europejskie, Nowy Świat

Nowy Świat staje się na jeden dzień Europejskim Światem. Swoje stoiska będzie tam mieć, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Biuro Informacji Parlamentu Europejskiego i Stowarzyszenie Przyjaciół Integracja.  Fundacja wspólnie z partnerami przygotowała quizy, konkursy, występy artystyczne, ale i rozmowy z ekspertami. Dzięki temu na warszawskim Nowym Świecie można będzie stanąć oko w oko z Unią Europejską. Program na scenie poprowadzi Jolanta Fajkowska.

Piątek 7 maja, Seminarium Moda na sukces? Wolontariat – szanse i wyzwania

Sala konferencyjna im. Jerzego Turowicza, Fundacja im. Stefana Batorego, godz. 15.00
Fundacja Schumana jest w Polsce liderem w wolontariacie europejskim, który daje szanse odbycia wolontariatu w Unii i innych państwach. Do udziału  w tym spotkaniu zaproszeni zostali przedstawiciele organizacji i instytucji państwowych, które dają możliwość odbycia wolontariatu. Debata ta, mamy nadzieję, pozwoli nam m.in. przygotować się do obchodów zaplanowanego na przyszły rok – europejskiego roku wolontariatu. Organizując ją chcemy pobudzić dyskusję na temat istoty i norm prawnych regulujących w Polsce tego typu działania.

Spotkanie z Panem Schumanem, 8 maja, godz. 14.00 – 15.30

Polska Fundacja im. Roberta Schumana i Dom Spotkań z Historią zapraszają dzieci wraz z rodzicami na kolorowe spotkanie z Panem Schumanem, Organizatorzy przygotowali niespodzianki i atrakcje związane z odbywającą tego dnia Paradą Schumana. Tłem dla tego spotkania jest wystawa „Plan Schumana w karykaturze  i propagandzie”, ukazująca reakcję Polski lata pięćdziesiątych zeszłego wieku na tworzącą się wspólnotę europejską.

Wystawa Plan Schumana w karykaturze i propagandzie, 7-14 maja

Celem wystawy jest pokazanie, w jaki sposób polska propaganda lat pięćdziesiątych przedstawiała zachodnią politykę europejską, przywódców i idee wspólnotowe, a w szczególności Plan Schumana.
źródła: http://www.schuman.org.pl
http://www.wiadomosci24.pl

Na zdjęciu: Redaktor ”Razem z Tobą” przy pomniku Roberta Szumana w Brukseli.   Oprac. EszC Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 5365