Panamerykańska Organizacja Zdrowia: alert dla Brazylii, Argentyny i Boliwii

Panamerykańska Organizacja Zdrowia: alert dla Brazylii, Argentyny i Boliwii

Panamerykańska Organizacja Zdrowia (PAHO) ostrzegła we wtorek władze Brazylii, drugiego po USA kraju świata najmocniej zaatakowanego przez koronawirusa, a także rządy Argentyny i Boliwii, iż powinny być przygotowane na dalszy wzrost zachorowań.

Szczyt pandemii w tych krajach prognozowany jest na sierpień, porę południowoamerykańskiej zimy.

Dyrektorka PAHO Clarissa Etienne podkreśliła, zwracając się do rządów tych państw, „konieczność posiadania wiarygodnych danych w celu zaostrzenia kwarantanny w tych regionach”. – Nie należy rezygnować ze względu na naciski polityczne ze środka, jakim jest kwarantanna – dodała Etienne.

Według danych z 30 czerwca, w Brazylii zakażonych koronawirusem zostało dotąd 1 370 488 osób, a zmarło 58 585, w Argentynie – zainfekowanych 62 628, a zmarło 1 280, zaś w Boliwii te liczby wynosiły – odpowiednio – 32 125 i 1 071.

PAHO w swym wtorkowym apelu poświęca najwięcej uwagi sytuacji epidemicznej w największym kraju regionu – liczącej 210 mln mieszkańców Brazylii. Władze tego państwa wezwane zostały do prowadzenia walki z pandemią zgodnie z „założeniami ściśle naukowymi”, co media brazylijskie komentują jako pośrednią krytykę wypowiedzi prezydenta Jaira Bolsonaro, zachęcającego do stosowania w walce z koronawirusem leków o niepotwierdzonej przez światową medycynę skuteczności.

Panamerykańska Organizacja Zdrowia podkreśla w swym oświadczeniu, że „wielokrotnie zwracała się do Brazylii o zwiększenie liczby testów do wykrywania koronawirusa”.

– Brazylia – czytamy we wtorkowym apelu PAHO – ma armię profesjonalistów w dziedzinie ochrony zdrowia i jeden z najlepszych systemów opieki zdrowotnej w Ameryce i na świecie. Powinna więc je wykorzystywać.

Fot. Pixabay