Pamiętajmy o odblaskach – teraz szybciej zapada zmrok

Pamiętajmy o odblaskach – teraz szybciej zapada zmrok
Fot. Adminstrator

Policjanci z wydziału ruchu drogowego elbląskiej komendy pełniąc służbę na drogach w okolicach Elbląga zwracają uwagę również na używanie elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się poza terenem zabudowanym. Pamiętajmy, że teraz już znacznie szybciej zapada zmrok.

Policjanci przypominają, ale również mogą taką osobę, która porusza się poza obszarem zabudowanym ukarać mandatem za niestosowanie elementów odblaskowych. Praktyka pokazała, że to właśnie brak widoczności przyczynia się do wypadków i potrąceń takich osób.

Podczas różnego rodzaju spotkań z uczniami szkół policjanci wręczają zawieszki lub opaski odblaskowe. Przedsięwzięcie to ma uświadomić uczestnikom ruchu jak ważnym elementem bezpieczeństwa jest noszenie odblasków.

Droga w kierunku Tolkmicka, Nowakowa oraz okolice podelbląskiej Dąbrowy to miejsca, w których policjanci często kontrolują ruch. Działania te nasilą się teraz w godzinach porannych i wieczorowych, właśnie pod kątem używania elementów odblaskowych przez osoby piesze.

Zgodnie z prawem, każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Posiadanie elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 150 metrów. W tym przypadku kierowca ma więcej czasu na odpowiednią do warunków reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie. Sytuacje, w której należy nosić elementy odblaskowe nie powinny ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego. Nawet w terenie zabudowanym, w świetle latarni, także w przypadku przechodzenia przez oświetlone przejście pieszy jest bardziej widoczny posiadając odblask, niż gdyby go nie miał.

Print Friendly, PDF & Email