Ostrzegamy: „Syn” oszukał matkę. Kobieta przekazała 28 tys. złotych

Ostrzegamy: „Syn” oszukał matkę. Kobieta przekazała 28 tys. złotych

Kolejna odmiana oszustwa „na wnuczka” miała miejsce wczoraj w centrum Elbląga. W tym wypadku możemy mówić o oszustwie „na syna”. Ofiarą padła 64–letnia kobieta, która wypłaciła z banku 28 tysięcy złotych i przekazała je oszustowi. Myślała, że pomaga synowi „załatwić” sprawę wypadku, do którego miał doprowadzić. 

Scenariusz był bardzo prosty, a działanie oszustów schematyczne.Przed południem do 64–letniej kobiety zadzwonił mężczyzna, którego pokrzywdzona wzięła za swojego syna. Zbudował historię, w której miał być sprawcą wypadku drogowego. W zdarzeniu miały także pojawić się osoby ranne. Żeby „załatwić” sprawę potrzebował pieniędzy. Niemało, bo pokrzywdzona wypłaciła z banku 28 tysięcy złotych oszczędności. Przekazała je nieznanemu mężczyźnie, który czekał pod jej domem. Sprawę oszustwa badają teraz policjanci z wydziału dw. z przestępczością przeciwko mieniu.

Policjanci ostrzegają 

Pomimo akcji profilaktycznych, realizowanych przez Policję nadal zdarzają się przypadki podobnych oszustw. Od początku 2015 roku funkcjonariusze odnotowali 20 tego typu przestępstw. W 12 przypadkach oszuści osiągnęli swój cel. Pozostałe czyny to usiłowania, które między innymi dzięki kampaniom informacyjnym, zakończyły się dla oszustów fiaskiem. Straty w wyniku działań oszustów, w których pieniądze przekazały ofiary to kwota powyżej 200 tysięcy złotych. Policjanci z KMP w Elblągu zatrzymali w tym czasie 5 osób związanych z w/w oszustwami. Są to mężczyźni w wieku od 30 do 40 lat. W 3 przypadkach zastosowano areszty tymczasowe. W Olsztynie zatrzymano także do elbląskich spraw 2 kobiety, które odbierały pieniądze od ofiar oszustw „na policjanta”. 

Za oszustwo grozi kara do 8 lat więzienia. 

  KMP Elbląg Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 14916

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.