Ostatnia sesja Rady Miejskiej w Elblągu w 2014r.

Ostatnia sesja Rady Miejskiej w Elblągu w 2014r.
Fot. Adminstrator

Ostatnia w tym roku sesja Rady Miejskiej w Elblągu trwała niecałe 2 godziny. Uchwalone zostały niezbędne zmiany w budżecie miasta na rok 2014, uwzględniające faktyczny stan realizacji budżetu, wybrano przedstawicieli Rady do Komisji Bezpieczeństwa i Porządku oraz przedstawicieli Rady i Prezydenta do komisji doraźnej, mającej za zadanie opracowanie Karty Seniora.

Na sesji stawili się wszyscy radni. Pierwsza dyskusja rozpętała się po sprawozdaniu Prezydenta Miasta z działalności między sesjami, który stwierdził, że w czasie zakończonej kadencji władz miejskich zaistniało wiele zaniedbań. Dotyczyły one przygotowań do nowego okresu finansowania z Unii Europejskiej oraz podejmowania działań na rzecz zmniejszenia deficytu budżetu miasta. Z tymi zarzutami nie chcieli się zgodzić byli wiceprezydenci, a obecni radni – Marek Pruszak i Janusz Hajdukowski.

Wiceprzewodniczący Rady Janusz Nowak złożył oświadczenie o zrzeczeniu się mandatu radnego w związku z objęciem funkcji Wiceprezydenta Miasta.

 Może pojawi się strona „Naprawmyto”

 Wśród interpelacji złożonych przez radnych znalazł się wniosek Marii Koseckiej o utworzeniu strony internetowej „naprawmyto”, gdzie mieszkańcy miasta mogliby zgłaszać swoje uwagi i wnioski dotyczące funkcjonowania miasta. Strony takie istnieją już w kilku miastach w Polsce i zdobyły dużą popularność. Dzięki wnioskom zgłaszanym przez mieszkańców władze miasta mogą szybko reagować na nieprawidłowości, usuwać uciążliwe usterki i dokonywać koniecznych napraw, a mieszkańców mobilizuje to do większej troski o swoje miejsce zamieszkania. Radna Kosecka zwróciła uwagę, że w ramach realizowanego przez ESWIP w partnerstwie z Miastem projekcie „Elbląg konsultuje”, tworzona jest platforma internetowa do konsultacji, w której przewidziana jest zakładka „Naprawmyto”.  Na umieszczenie tej zakładki nie zgodził się poprzedni prezydent, ale ciągle jest to możliwe do zrobienia. Prezydent Witold Wróblewski  zainteresował się tą propozycją i obiecał zająć się tą sprawą.

Żuławy – Obszarem Funkcjonalnym?

Taki wniosek złożył radny Jerzy Wcisła, od lat zainteresowany turystyką wodną w regionie elbląskim. Obszary funkcjonalne pojawiły się niedawno, w związku z nowymi zasadami finansowania ze środków Unii Europejskiej w latach 2014–2020. Zgodnie z definicją zawartą w Krajowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, obszary funkcjonalne nie muszą być związane z granicami administracyjnymi, jest to „zwarty układ przestrzenny składający się z funkcjonalnie powiązanych terenów, charakteryzujących się wspólnymi uwarunkowaniami i przewidywanymi, jednolitymi celami rozwoju”.  Żuławy są obszarem o szczególnym charakterze historycznym, kulturowym i geograficznym, co odpowiada tej definicji. Żuławy od zawsze były obszarem oddziaływania Elbląga i pomimo przecięcia go granicą województw te więzy nie zostały całkiem zerwane. Utworzenie takiego obszaru funkcjonalnego pod egidą Elbląga pomogłoby nie tylko w rozwoju Żuław, ale i w umocnieniu pozycji Elbląga, jako regionalnego lidera.

Komisje Bezpieczeństwa i Porządku oraz ds. Karty Seniora w pełnym składzie

Do Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Rada delegowała Marię Kosecką (radna niezrzeszona) i Jolantę Janowską (PiS), a do Komisji ds. Karty Seniora Małgorzatę Adamowicz (PO), Wojciecha Rudnickiego (SLD) i Marię Kosecką. Prezydent delegował do tej ostatniej Komisji Teresę Urban  – Pełnomocniczkę Prezydenta ds. Seniorów oraz Barbarę Dyrlę – Dyrektora Departamentu Społecznego. Komisja rozpocznie pracę w pełnym składzie już w styczniu.

Na zakończenie sesji Prezydent Witold Wróblewski zaprosił mieszkańców do udziału w debacie na temat budżetu na rok 2015, która odbędzie się 8 stycznia.

  Teresa Bocheńska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 12011

Print Friendly, PDF & Email