Osoby z niepełnosprawnością intelektualną w na tle Konwencji

Osoby z niepełnosprawnością intelektualną w na tle Konwencji
Fot. Adminstrator

We wrześniu 2012 roku Polska ratyfikowała Konwencję o Prawach Osób Niepełnosprawnych. Dokument ten jest pierwszym międzynarodowym aktem prawnym, który w sposób całościowy odnosi się do sytuacji osób z niepełnosprawnościami m. in. z niepełnosprawnością intelektualną. Konwencja jasno określa, iż osoby z niepełnosprawnościami mają równe prawa z innymi, mają prawo do bycia aktywnymi członkami społeczności. Ale czy tak się dzieje w praktyce? Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Elblągu oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu zapraszają 1 grudnia br. na konferencję naukową pt. „Ku nowym wzorom dorosłości osób z niepełnosprawnością intelektualną w świetle wdrażania Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych”.

Podczas konferencji przedstawione zostaną prawa osób niepełnosprawnych zawarte w Konwencji, jej praktyczne wdrażanie, poprzez różnorodne formy wsparcia dorosłych osób, w tym w szczególności z niepełnosprawnością intelektualną. Zaproszeni prelegenci przedstawią dobre praktyki w zakresie różnych form wsparcia dorosłych osób niepełnosprawnych. O doświadczeniach osoby niepełnosprawnej, o życiu w polskich realiach, ale też o tym, co przeciętny polski niepełnosprawny robi źle, opowie cierpiący na nieuleczalną chorobę genetyczną Kacper Hefta, autor książki pt. „Anderstend. Aby coś zmienić, trzeba najpierw to coś zrozumieć.”

Konferencja odbędzie się w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu przy al. Grunwaldzkiej 137. Szczegółowy program oraz karta zgłoszenia dostępne są na stronie stowarzyszenia www.elblag.psouu.org.pl. Udział w konferencji jest bezpłatny.

Konferencję Honorowym Patronatem objął Marszałek Województwa Warmińsko–Mazurskiego Pan Marek Gustaw Brzezin.

  Małgorzata Jarczewska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 13273

Print Friendly, PDF & Email