Sopot: Osoby niepełnosprawne na sopockim basenie mają łatwiej

Sopot: Osoby niepełnosprawne na sopockim basenie mają łatwiej
Fot. Adminstrator

Osoby z niepełnosprawnościami chcące skorzystać z kąpieli na Pływalni Krytej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sopocie od wtorku mają łatwiej. Na basenie przy ul. Haffnera 57 pojawiły się nowe urządzenia i udogodnienia.

Są to:

  • dwa specjalne wózki basenowe dla osób niepełnosprawnych do przemieszczania się po terenie pływalni,
  • dwie przebieralnie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Może tam wejść/wjechać osoba niepełnosprawna i opiekun do pomocy,
  • dwie toalety przystosowane do tego, by można było tam wjechać wózkiem inwalidzkim; w toaletach zamontowane zostały specjalne uchwyty, takie same znalazły się również pod prysznicami,
  • podnośnik w hali basenowej; umożliwia on opuszczenie do basenu osoby niepełnosprawnej (głębokość wody w tym miejscu to 120 cm), która może następnie samodzielnie pływać lub przebywać w wodzie pod nadzorem opiekuna.

Z oddanych we wtorek do użytku udogodnień skorzystają m.in. uczniowie sopockiego Zespołu Szkół Specjalnych nr 5, którzy odwiedzają basen MOSiR-u w poniedziałki i czwartki, a także indywidualnie osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie.

Modernizacja na basenie przy ul. Haffnera jest kontynuacją tego, co zostało zrobione wcześniej. W 2018 r. wykonano m.in. hydroizolację „plaży” przy niecce basenowej i położono nowe płytki podłogowe i ścienne, wymieniono nośniki ciepła przy basenie, ciągi wentylacyjne w podbaseniu, zmodernizowano stację uzdatniania wody, wyremontowano także szatnie. W planach jest także remont dachu nad niecką basenową, z wykonaniem termomodernizacji i wymianą wszystkich instalacji. W planach jest również pełna modernizacja instalacji do uzdatniania wody z filtrami a także wydzielenie specjalnego pomieszczenia przeznaczonego tylko dla osób niepełnosprawnych.

Za bilet na krytą pływalnię MOSiR-u w Sopocie osoba niepełnosprawna zapłaci 5 zł za 60 minut, opiekun wejdzie za darmo.

Miasto Sopot realizuje wiele projektów wspierających osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunów. „Sopocki Informator dla Osób z Niepełnosprawnością” zawiera kompleksowy zbiór ułożonych tematycznie informacji, które ułatwią rozwiązywanie problemów życia codziennego, umożliwiając jeszcze pełniejszy udział w życiu miasta.

Osoby niepełnosprawne mogą w Sopocie skorzystać także z kąpieli morskich. Miasto kupiło specjalny wózek-amfibię wyposażony w szerokie koła i pływaki, co pozwala na unoszenie się na wodzie. Korzystanie ze sprzętu jest bezpłatne. W kurorcie można również wypożyczać rowery przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, a na terenie ogrodu należącego do Zespołu Szkół Specjalnych nr 5, przy ul. Kazimierza Wielkiego 14 funkcjonuje huśtawka integracyjna.

Źródło: sopot.pl
Fot. materiały MOSiR
Print Friendly, PDF & Email