Osieki 2011: ,,Gdy poczujesz sztukę dojdziesz dokąd zechcesz...”

Osieki 2011: ,,Gdy poczujesz sztukę dojdziesz dokąd zechcesz...”
Fot. Adminstrator


W Osiekach zorganizowano plener malarski, fotograficzny, warsztaty z zakresu innowacyjnych form edukacji, warsztaty teatralne, muzyczne oraz przygotowano wiele innych atrakcji, Obrazy powstałe podczas pleneru są pełne światła i kolorów. Tym, co najczęściej komunikują światu niepełnosprawni twórcy, jest przyjaźń i radość.

IX Ogólnopolski Integracyjny Plener Artystyczny Osieki 2011

W dniach 14 – 16 września 2011 roku w miejscowości Osieki odbył się dziewiąty Ogólnopolski Integracyjny Plener Artystyczny ”Gdy poczujesz sztukę dojdziesz dokąd zechcesz…” Plener malarski, organizowany cyklicznie przez koszalińskie koło Polskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych (PSOUU), stanowi niezwykłe wydarzenie artystyczne, na stałe osadzone w krajobrazie kulturalnym Koszalina, obfituje w różnorodne zdarzenia integrujące w twórczym dziele profesjonalnych i nieprofesjonalnych artystów. Jest jednocześnie okazją do prezentacji osiągnięć i dokonań artystycznych oraz do wspólnej pracy warsztatowej, której pokaz efektów stanowi kulminację pleneru.

Ponadlokalny zasięg imprezy sprawia, że do Osiek przybywają chętni z całej Polski. W tegorocznej imprezie wzięło udział ponad 350 uczestników z Warsztatów Terapii Zajęciowej, Domów Pomocy Społecznej, Środowiskowych Domów Samopomocy, Ośrodków Rehabilitacyjno-Edukacyjno- Wychowawczych.

Tym, co można by nazwać solą pleneru integracyjnego są warsztaty artystyczne – dwa dni wytężonej pracy, w której profesjonaliści różnych dziedzin sztuki wspierają twórców  z niepełnosprawnością intelektualną w ich indywidualnej, jak i zbiorowej pracy nad dziełem artystycznym, które następnie zostaje zaprezentowane szerokiej publiczności.
Uczestnicy pleneru mieli w tym roku wyjątkowo szeroki wachlarz możliwości wyrażania swych emocji przez sztukę. Podobnie, jak w poprzednich latach, w poszczególnych namiotach tematycznych można było zapoznać się z róznymi materiałami plastycznymi – tkaniną, gipsem oraz drewnem.
Dla przybyłych do Osiek zorganizowano plener malarski, fotograficzny, warsztaty z zakresu innowacyjnych form edukacji, warsztaty teatralne, muzyczne oraz wiele innych atrakcji, które sprawiły, że osoby niepełnosprawne intelektualnie nabrały wiary w siebie i w swoje umiejętności a także otworzyli się na otaczający świat. Obrazy powstałe podczas pleneru są pełne światła i kolorów. Tym, co najczęściej komunikują światu, jest przyjaźń i radość.

Głównym zamierzeniem, przyświecającym organizatorom pleneru jest zaznaczenie współistnienia w świecie artystycznym osób niepełnosprawnych i sprawnych – jakże wrażliwych oraz otwartych na sztukę osób z niepełnosprawnością. Od wielu lat we współistnieniu pomaga szerokie grono przyjaciół – artystów plastyków, którzy bezinteresownie udzielają cennych wskazówek niezbędnych dla tworzenia dzieł wyjątkowych, pobudzając wyobraźnię i uwrażliwiając na otaczający świat.

Twórczość osób niepełnosprawnych umysłowo stawia nas wobec fenomenu tajemnicy, z którą stykamy się u źródeł ludzkiej aktywności zwanej sztuką. Dzieła powstałe w dziewiczych obszarach świadomości zaskakują siłą ekspresji, szczerością i estetyczną dojrzałością. Mają w sobie tajemnicę i doskonałość malowideł, które dorównują pracom niejednego uznanego artysty.

Sztuka pełni bardzo ważną funkcję w życiu osób niepełnosprawnych. Dzięki temu, że zaczęli malować czy rzeźbić, nabrali wiary w siebie, otworzyli się na otaczający świat, zaczęli mówić. Ich obrazy są pełne światła i kolorów. Dzieła zadziwiają oryginalnością, ale często też inspirują, bo przecież to co jest na obrazie lub na papierze wypływa z głębi osobowości twórcy. Czasem zdarza się, że sztuka jest jedyną możliwością walki z problemami i własnymi słabościami i ograniczeniami. To tam twórca niepełnosprawny znajduje ukojenie, to sztuka przynosi mu satysfakcję, sukces, ulgę. Takie dzieła mają duże znaczenie, ponieważ niosą w sobie jednocześnie bogatą treść, oryginalną formę i jeszcze coś ponad to – wartość terapeutyczną.

Tegoroczny IX Ogólnopolski Integracyjny Plener Artystyczny spotkał się z olbrzymim aplauzem wszystkich zgromadzonych, którzy licznie gromadzili się na kolejnych odsłonach pleneru, nagradzając artystów rzęsistymi oklaskami, a organizatorów słowami uznania. Dla uczestników zaś z pewnością pozostaną w pamięci nie tylko jako doświadczenie artystyczne, lecz również jako właśnie SPOTKANIE, które było początkiem nowych znajomości, nowych przyjaźni, a czasem i miłości – tych twórczych, ale też tych osobistych, ludzkich.  

Honorowy patronat nad plenerem objęli Prezydent Miasta Koszalina Piotr Jedliński oraz Starosta Powiatu Koszalińskiego Roman Szewczyk. Patronat medialny przyjęli: Radio Koszalin, Telewizja Kablowa Max, Tygodnik Koszaliński Miasto, zaś finansowo imprezę wsparli: Bank PEKAO SA, PFRON, oraz BRE BANK SA.  

  Anna Łakomiec  Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 7435

Print Friendly, PDF & Email