Orszak Trzech Króli w Gdańsku online

Orszak Trzech Króli w Gdańsku online
Fot. Dominik Paszliński

„Panu dzięki oddawajmy” – pod takim hasłem organizowany jest symboliczny, tegoroczny Orszak Trzech Króli, w którym można wziąć udział jedynie online. Transmisję filmu podsumowującego 10-letnią historię orszaku w Gdańsku będzie można obejrzeć w środę, 6 stycznia, o godzinie 12.00 na facebooku organizatora oraz na portalu gdansk.pl.

11. edycja Orszaku Trzech Króli w Gdańsku nie będzie tak radosna i kolorowa jak poprzednie. Z powodu pandemii w tym roku zabraknie barwnego pochodu na ulicach Gdańska. Aby zachować namiastkę tradycji i umożliwić mieszkańcom miasta duchowe przeżycie Dnia Objawienia Pańskiego przygotowano film, który połączy archiwalne materiały z minionych orszaków wraz ze współczesnymi zdjęciami symbolicznego przedstawienia Świętej Rodziny. W materiale pojawią także wypowiedzi biskupa Zbigniewa Zielińskiego oraz Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska, którzy ze specjalnym przesłaniem zwrócą się do uczestników orszaku.

Z roku na rok wydarzenie organizowane 6 stycznia w Gdańsku biło rekordy popularności. 11 lat temu w Gdańsku orszak pojawił się pierwszy raz w historycznej Oliwie w okolicach Katedry.  Jednak z racji coraz większego zainteresowania, a co za tym idzie rosnącej liczby uczestników, organizacja orszaku została przeniesiona w historyczne przestrzenie Głównego Miasta i Drogi Królewskiej.

W 2020 roku dla uczestników przygotowano 15 tys. papierowych koron, które rozeszły się z mgnieniu oka. Na czele Orszaku – prowadzeni przez gwiazdę, poprzedzeni przez werblistów, dziecięce grupy rycerzy i dam dworu, a także dworzan z darami – jechali konno Trzej Mędrcy ze Wschodu. W tym roku, z powodu panującej pandemii wydarzenie musiało zostać przeniesione do internetu. Kulminacją wydarzenia było złożenie pokłonu i darów przed Świętą Rodziną w przygotowanej pod Zieloną Bramą szopce. Nieodłącznym elementem parady było także wspólne kolędowanie. Organizatorzy mają nadzieję, że mieszkańcy Gdańska równie chętnie przyłączą się do tegorocznego świętowania i bezpiecznie, w swoich domach obejrzą przygotowaną kompilację wspomnień barwnych orszaków z ubiegłych lat.

Przygotowany materiał z okazji święta Trzech Króli można obejrzeć w środę, 6 stycznia o godzinie 12.00 na facebooku organizatora oraz na portalu gdansk.pl.

Film przygotowało Stowarzyszenie Kulturalne Wspierania Edukacji i Rozwoju (SKWER).

Marta Formella
Print Friendly, PDF & Email