Opole: Samorząd będzie zachęcał do nauki zawodów medycznych

Opole: Samorząd będzie zachęcał do nauki zawodów medycznych

Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu będzie współpracować z samorządem województwa opolskiego na rzecz pozyskiwania nowych kadr w zawodach medycznych. Umowę w tej sprawie podpisali w poniedziałek rektor PMWSZ i marszałek województwa.

Podpisany w poniedziałek list intencyjny zakłada współpracę jedynej w Polsce PMWSZ z samorządem województwa, której celem jest nakłonienie do nauki zawodów medycznych. Według szacunków urzędu marszałkowskiego w tej chwili w skali regionu brakuje około dwóch tysięcy pielęgniarek.

Władze województwa zapowiedziały, że samorząd jest gotowy do ufundowania stypendiów, które mogą zachęcić młodzież do nauki w zawodach medycznych. W przeszkoleniu kadry mają też pomóc programy unijne, o które władze województwa chcą zabiegać w nowej perspektywie finansowej UE. W tym roku na stypendia dla słuchaczy szkół medycznych w regionie urząd marszałkowski przygotował 300 tysięcy złotych, jednak zamierza tę kwotę sukcesywnie powiększać.

Obydwie strony umowy zadeklarowały działania na rzecz promowania zawodów medycznych m.in. w ramach spotkań organizowanych w szkołach różnych szczebli. Oprócz spotkań informacyjnych przewidziano m.in. warsztaty i spotkania z medykami, którzy będą przybliżać potencjalnym kandydatom szkół medycznych praktyczne aspekty pracy w jednostkach ochrony zdrowia. Dla osób nie posiadających matury, proponowane będą szkolenia dla chętnych do uzyskania uprawnień opiekuna medycznego.

Marek Szczepanik
Źródło: naukawpolsce.pap.pl
Fot. Pixabay