Opera „Opowieści Hoffmana” w Światowidzie

Już w sobotę 19 grudnia 2009 roku o godzinie 19.00, pełna pasji, namiętności i intryg opera „Opowieści Hoffmana” Jacquesa Offenbacha. Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” zaprasza na pokaz zrealizowany na żywo i prosto z gmachu The Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Opera z języka włoskiego to dzieło. Dzieło sceniczne, wokalno – instrumentalne, w którym z dramatycznym librettem, czyli współczesnym scenariuszem, współgra muzyka. Opera jest syntezą różnych sztuk – słowa, muzyki, plastyki, ruchu, gestu oraz gry aktorskiej, a wywodzi się z włoskich renesansowych zabaw karnawałowych. Namiętność i pasja poparte fascynującą historią to podstawa każdej dobrej opery.

Taka też jest kolejna z prezentowanych w cyklu „The Metropolitan Opera: Live In HD” opera „Opowieści Hoffmana” Jacquesa Offenbacha – pełna elementów fantastycznych i oparta na modnych opowiadaniach E.T.A. Hoffmanna. To najlepsza z muzycznych „opowieści” J. Offenbacha, z pięknymi ariami i nieśmiertelną barkarolą. Kompozytor nie ukończył utworu i nie doczekał prapremiery, która odbyła się 10 lutego 1881 r. w paryskiej Opéra-Comique.

„Opowieści Hoffmanna” to ostatnie dzieło mistrza żartu, autora operetek i muzycznych komedii, m. in. „Pięknej Heleny” czy „Orfeusza w piekle”. Jacques Offenbach urodził się 1819 roku, jako dziewiąte dziecko kantora i skrzypka z Kolonii. Uważany jest za wybitnego reprezentanta dziewiętnastowiecznej operetki francuskiej. W swoich pełnych humoru i inwencji melodycznej dziełach wyśmiewał życie społeczno – polityczne Francji czasów Napoleona III. Odnosił międzynarodowe sukcesy, a jego „Kankan” podbił cały świat. Pod koniec życia zapragnął stworzyć dzieło wyjątkowe, którym stały się właśnie „Opowieści Hoffmana”.

To opera w trzech aktach, z prologiem i epilogiem, jej akcja rozgrywa się w Norymberdze, w Wenecji i Monachium, około 1800 roku. Jej główny bohater – zakochany poeta Hoffmann, w winiarni Luttra w Norymberdze, stałym bywalcom opowiada dzieje swoich poprzednich miłości – a każda z nich była niezwykła…   Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 4700

Print Friendly, PDF & Email