Olsztyn: Zaczyna brakować lekarzy rodzinnych

Olsztyn: Zaczyna brakować lekarzy rodzinnych
Fot. Adminstrator

„Podstawowa Opieka Zdrowotna fundamentem współczesnego lecznictwa w Polsce”– to tytuł konferencji, która odbyła się w Warmińsko–Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. Zorganizowana została ona dla lekarzy rodzinnych, a przede wszystkim, aby pokazać skalę problemów z którymi borykają się w swojej codziennej pracy.

Na terenie województwa od wielu lat obserwuje się niedobór kadr medycznych ze specjalizacją z medycyny rodzinnej. Przy założeniu, że na jednego lekarza przypada ok. 2 tys pacjentów, w naszym województwie powinno ich być 719. Zgodnie z rejestrem Warmińsko–Mazurskiej Izby lekarskiej w Olsztynie mamy ich około 324 lekarzy, z czego 28 nie pracuje w jednostkach POZ, a 10 jest nieczynnych zawodowo. Oznacza to, że brakuje 433 lekarzy czyli 60 proc.

Wśród tematów konferencyjnych znalazły się także te, związane z onkologią dziecięcą, chorobami zakaźnymi oraz diagnostyką i leczeniem zaburzeń endokrynologiczno–metabolicznych. Podczas spotkania była mowa również o obecnym finansowaniu POZ–ów oraz projektowanych zmianach w tym zakresie. 

– Finansowanie opierać się będzie na dwóch źródłach: pierwszy fundusz to tzw. pieniądze powierzone, które mają być przeznaczone na podejmowanie czynności diagnostycznych przez lekarzy rodzinnych. Drugi to tzw. fundusz zadaniowy, który ma wspierać działania lekarzy w zakresie profilaktyki, promocji zdrowia czy prowadzenia pacjentów w podeszłym wieku lub z chorobami przewlekłymi. Wprowadzenie systemu ma nastąpić w 2019 roku jednak już w tym roku zostanie przeprowadzony pilotaż w oparciu o nowe zasady finansowania – tłumaczyła Anna Krakowińska, dyrektor Wydziału Zdrowia w Warmińsko–Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim.

Źródło: uw.olsztyn.pl

  AG Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15531 

Print Friendly, PDF & Email