Olsztyn: Wybrano projekty budżetu obywatelskiego

Olsztyn: Wybrano projekty budżetu obywatelskiego

Ogrom zaangażowania pomysłodawców, skuteczna promocja i udział w głosowaniu. W stolicy warmii w mazur rozstrzygnięto Olsztyński Budżet Obywatelski.

W tym roku już szósty raz wybierane były projekty, które mieszkańcy uważają za bardzo istotne dla swojej najbliższej okolicy, ale także dla całego miasta. Olsztyński Budżet Obywatelski ponownie zgromadził mnóstwo pomysłodawców i głosujących.

– Bardzo mnie cieszy, że OBO skupia wokół siebie coraz więcej osób – powiedział podczas wtorkowej (23 października) konferencji prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. – To przedsięwzięcie jest nie tylko formą konsultacji społecznych, ale spełnia także edukacyjną rolę, dotyczącą budżetu miasta i zadań, jakie gmina realizuje. Zwycięskie projekty wychodzą naprzeciw potrzebom wszystkich grup mieszkańców. Na pewno w kolejnej edycji budżet będzie jeszcze większy, powinien osiągnąć ok. siedmiu mln złotych.

Teraz na projekty przeznaczonych zostało 3,73 mln zł. Maksymalna wartość projektu osiedlowego to 110 tys. zł., a zintegrowanego – 300 tys. zł. W tej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego oddanych zostało ponad 41 tys. głosów, z czego ponad 37,6 tys. było prawidłowych. Na projekty osiedlowe głosowano łącznie 19 673 razy, a na osiedlowe – 17 991.

– Przede wszystkim gratuluję tym, którzy zaangażowali się w przedsięwzięcie – mówiła przewodnicząca Zespołu Koordynującego OBO, Ewa Zakrzewska. – Przygotowane propozycje, jak i liczba głosów potwierdzają, że budżet obywatelski to świetna sprawa.

Spośród propozycji osiedlowych największą popularnością cieszyła się ta z os. Podleśna, dotycząca modernizacji drogi dojazdowej wzdłuż rzeki Wadąg do Stowarzyszenia Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Na Wyspie". Wsparło ją niemal 1,5 tys. głosujących.

Wśród projektów zintegrowanych bezkonkurencyjne było – z poparciem ponad aż 5,2 tys. osób – zadanie zatytułowane "Olsztyński Teatr Tańca. Prolog".

– Przedsięwzięcie dotyczy produkcji trzech spektakli kierowanych do różnych grup widzów – mówi autorka projektu, Katarzyna Grabińska. – Uważam, że to może być pierwszy krok do stworzenia w Olsztynie profesjonalnej sceny tanecznej. Na pewno w naszym mieście jest duży potencjał wśród artystów, ale nie brakuje także widowni, zainteresowanej tego rodzaju propozycją.

Oryginalnym pomysłem są tężnie solankowe, które mają stanąć na Nagórkach.

– Wiele osób pytało mnie o możliwość zrealizowania w Olsztynie takiego zadania – przyznaje pomysłodawca projektu Tadeusz Kozłowski. – Z takich tężni mogą korzystać nie tylko osoby chore, dobry wpływ na kondycję zaobserwują też zdrowi. Na pewno nie będą to tak duże tężnie, jak choćby w Ciechocinku, ale nie mam wątpliwości, że będą cieszyć się zainteresowaniem olsztynian.

Poza tym wśród zadań o charakterze ponadosiedlowym olsztynianie wskazali także Centrum Aktywnego Seniora oraz budowę ogrodzenia stadionu rugby z bramą wjazdową oraz przyłącza elektrycznego.

Dzięki dotychczasowym edycjom OBO do realizacji zostało skierowanych 145 projektów, za łączną kwotę ok. 13 mln złotych. Propozycje wybrane w tegorocznym głosowaniu zostaną wpisane do przyszłorocznego budżetu miasta i wówczas sfinalizowane.

  olsztyn.eu Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 19105