Olsztyn: Szpital Miejski z nagrodą

Olsztyn: Szpital Miejski z nagrodą
Fot. szpital.olsztyn.pl

Akcja profilaktyki raka prostaty olsztyńskiego szpitala miejskiego zajęła 3. miejsce w kategorii w konkursie „Bezpieczny Szpital Przyszłości – Inspiracje 2019”. 

Listopadowa akcja „Twoja męskość w Twoich rękach!” ma na celu zwrócenie uwagi na konieczność wykonywania regularnych badań profilaktycznych wczesnego wykrywania raka prostaty. Celem akcji jest przebadanie mężczyzn z Olsztyna wykonujących tzw. męskie zawody. W 2018 r. byli to funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, w 2019 r. – funkcjonariusze Straży Miejskiej w Olsztynie. Badania prowadzone były w dwóch etapach: pierwszy to pobranie próbki krwi (oznaczenie markera nowotworowego PSA), drugi to badanie lekarskie (specjalne, dodatkowe godziny przyjęć w Poradni Urologicznej dla funkcjonariuszy).

Takie działania doceniło jury w konkursie „Bezpieczny Szpital Przyszłości – Inspiracje 2019”. Olsztyński pomysł zdobył 3. miejsce w kategorii „Profilaktyka i popularyzacja zdrowego stylu życia”. Dodatkowy powód do dumy to fakt, że do współzawodnictwa stanęło ponad 100 projektów z całego kraju.

Konkurs  „Inspiracje 2019” promuje osoby, instytucje, szpitale, organizacje pozarządowe i firmy, które w mijającym roku szczególnie zasłużyły się dla krzewienia nowych idei, rozwiązań i technologii, wpływając na zwiększanie bezpieczeństwa pacjentów i pracowników szpitali. Organizatorem Konkursu jest firma Idea Trade, prowadząca od 2014 roku projekt Bezpieczny Szpital Przyszłości. Partnerem wydarzenia jest Polska Federacja Szpitali. Poprzez popularyzację i nagradzanie najlepszych, organizatorzy promują pozytywne oblicze ochrony zdrowia i to, w jak dynamiczny sposób, dzięki zaangażowaniu wielu osób, organizacji, instytucji i firm, rozwijają się szpitale i ochrona zdrowia w Polsce.

O tym jak ważna jest profilaktyka przekonywał w listopadzie podczas konferencji rozpoczynającej akcję Koordynator Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej dr n. med. Zbigniew Purpurowicz:

– Na hasło „rak” każdemu robią się miękkie nogi – mówił dr n. med. Zbigniew Purpurowicz. – Nasze akcje są po to, aby nie kojarzyć tego słowa z wyrokiem. Bo z rakiem możemy walczyć właśnie wtedy, gdy rak jest konkretnie zlokalizowany w narządzie. Na raka prostaty może zachorować każdy mężczyzna. W dodatku nie znamy przyczyny jego powstawania. Warto wiedzieć, że co roku w Polsce choruje około 15 tys. osób z tego około 5 tys. umiera. Umiera dlatego, że choroba została za późno wykryta – tłumaczył dr n. med. Zbigniew Purpurowicz. – Od dłuższego czasu laboratoria mają możliwość wczesnego wykrycia chorób nowotworowych. Mamy także umiejętność wykrycia antygenu specyficznego dla prostaty – PSA.

– Jeśli Panowie przyjdą do Laboratorium w odpowiednim czasie jesteśmy w stanie określić czy jego wartość jest w normie, czy jego wzrost sygnalizuje chorobę nowotworową – mówił Marek Drozdowski Kierownik Laboratorium MSZ w Olsztynie.

Wyróżnienie akcji MSZ w Olsztynie „Twoja męskość w Twoich rękach” w rankingu „Bezpieczny Szpital Przyszłości – Inspiracje 2019” jest istotne także ze względu na to, że o zwycięzcach decyduje Kapituła, złożona z praktyków ochrony zdrowia, w tym dyrektorów czołowych polskich szpitali.

Print Friendly, PDF & Email